|2008-11-24|
Geodezja, Mapy, Firma, Software, Ludzie
20 lat poznańskiej firmy Systherm Info
W podpoznańskim Rosnówku odbyło się seminarium na temat roli administracji w społeczeństwie informacyjnym. Spotkanie zorganizowała (20-21 listopada) z okazji 20-lecia istnienia firma Systherm Info, producent systemu Geo-Info.
Prezes Zbigniew Figas (fot.) przypomniał początki firmy oraz przedstawił zamierzenia na najbliższą przyszłość, w tym plany współpracy z gliwicką spółką Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych. Poinformował także o budowie nowej siedziby. O rozwoju systemu Geo-Info mówił Aleksander Danielski, dyrektor ds. rozwoju. Odnosząc się do planów firmy, zapowiedział uruchomienie niebawem własnego edytora graficznego (Geo-Info nie będzie korzystało z edytorów AutoCAD i IntelliCAD). Kolejnym celem będzie modernizacja modułu systemu przeznaczonego dla geodetów oraz wprowadzenie aplikacji do zastosowań mobilnych. Jacek Plewa, dyrektor handlowy Systherm Info, zaprezentował natomiast kompleksową ofertę dla administracji państwowej i samorządowej. Będzie nią zintegrowany system wykorzystujący Geo-Info V i Internetowy Serwer Danych Przestrzennych (ISDP) opracowany przez ISPiK. Scentralizowana baza danych współpracować będzie z ośrodkami dokumentacji przez internet i kanały VPN. Spółka zapewni zarówno utrzymanie struktury programowej, jak i sprzętowej (bazy danych na serwerach firmy) oraz zagwarantuje wsparcie techniczne.
Marcin Bajorski z ISPiK przedstawił działanie Internetowego Serwera Danych Przestrzennych – rozwiązania, które służy do łączeniem danych pochodzących z różnych baz znajdujących się w starostwie czy urzędzie miasta. ISDP umożliwia m.in. gromadzenie, aktualizację i udostępnianie interaktywnych map i zestawień w środowisku WWW. Oferta Systherm Info i ISPiK skierowana była do licznie przybyłych na seminarium reprezentantów administracji.
Wojciech Matela (InfoGIS z Katowic) przybliżył z kolei samorządowcom temat finansowania projektów realizowanych w ramach budowy Infrastruktury Informacyjnej Państwa. Mimo iż geodezja i systemy informacji przestrzennej nie zostały wyszczególnione w programach sektorowych, projekty związane z informatyzacją zasobów i urzędów można realizować w ramach strategii wojewódzkich. Trzeba tylko wiedzieć, w którym programie taki wniosek można złożyć oraz jak go przygotować i umotywować. Przykłady z województwa śląskiego, przedstawione przez W. Matelę pokazują, że tą drogą udaje się zdobyć duże fundusze na rozwój geodezji. W najbliższych dwóch latach będzie to około 50 mln zł na realizację 15 projektów które zostały zakwalifikowane do realizacji. W seminarium wzięło udział prawie 100 osób.
Jerzy Przywara
|