W Starostwie Powiatowym w Ożarowie Mazowieckim 19 listopada odbyło się spotkanie informacyjno-szkoleniowe wykonawców geodezyjnych z władzami powiatu i przedstawicielami firmy Geo-System Sp. z o.o. (dostarczającej rozwiązania informatyczne do prowadzenia powiatowego zasobu geodezyjno-kartograficznego).
Ze strony starostwa w spotkaniu uczestniczyli m.in. starosta Jan Żychliński, geodeta powiatowy Wiesław Piątkowski oraz dyrektor Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej Anna Jagiełło-Wójcik. Szkolenie dotyczyło działającego na terenie powiatu (od czerwca 2007 r.) internetowego zgłaszania prac geodezyjnych z wykorzystaniem serwisu iGeoMap, a jednym z jego celów było uzyskanie związanych z tym opinii i sugestii wykonawców geodezyjnych.
Prezes firmy Geo-System dr inż. Waldemar Izdebki omówił główne zagadnienia związane z informatyzacją pracy PODGiK, ze szczególnym uwzględnieniem technologii zgłaszania prac geodezyjnych przez internet. Przedstawił także analizę funkcjonalności tej technologii w powiecie warszawskim zachodnim. Obecnie korzysta z niej 96 firm geodezyjnych oraz 329 geodetów uprawnionych. Dotychczas drogą internetową zgłoszonych zostało 1482 prac geodezyjnych (co stanowi ok. 15% zgłoszeń z całego roku). Powiat warszawski zachodni zajmuje 3. miejsce (tuż za mińskim i wołomińskim) w zakresie wykorzystania programu iGeoMap. Liczba prac zgłoszonych ta drogą we wszystkich 7 ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej korzystających z serwisu iGeoMap wynosi blisko 8000. Na spotkaniu zwrócono uwagę na dostępność różnych danych przestrzennych (ze strony internetowej PODGIK oraz serwisu WMS dla powiatu) do wykorzystania zarówno przez geodetów, jaki i ogół obywateli.
Po wystąpieniu Waldemara Izdebskiego na sali rozgorzała długa dyskusja. Przedstawiciele firm geodezyjnych zgłaszali swoje uwagi oraz sugestie dotyczące usprawnienia systemu. Zaproponowano m.in. zwiększenie zakresu zgłaszanych prac geodezyjnych (obecnie maks. 50 ha), generowanie zakresu prac pliku PDF pod rastrem, a nie na rastrze (sugerowano przezroczystość warstwy z zakresem, by nie zasłaniał innych warstw), optymalizację wydruku map obszaru zgłoszonych prac, umożliwienie dostępu do informacji o odbiorze roboty przyjętej do zasobu oraz do danych z ewidencji gruntów.
