Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-11-14| GIS, Mapy, Firma, Prawo, Przetargi, Ludzie, Instytucje

Nowy organ administracji w zakresie ochrony środowiska


Ustawa z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (DzU nr 199, poz. 1012) powołuje Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Nowe rozwiązania prawne wchodzą w życie z dniem 15 listopada.

Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska podległe będą dyrekcje regionalne odpowiadające województwom. Regionalni dyrektorzy ochrony środowiska mają przejąć od wojewodów kompetencje w zakresie ocen oddziaływania na środowisko, ochrony obszarów Natura 2000 i innych obszarów przyrodniczo cennych. Ma to na celu przeniesienie odpowiedzialności za tok postępowania w sprawie ocen oddziaływania inwestycji na środowisko na jeden organ co, według założeń autorów ustawy, przyspieszy procedury administracyjne i zmniejszy ryzyko kwestionowania poprawności merytorycznej oraz formalnoprawnej podejmowanych decyzji. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska rozpocznie pracę 17 listopada (w tym samym dniu o godz. 14 Ministerstwo Ochrony Środowiska organizuje konferencję prasową).

Powstanie nowego organu podyktowane jest także zgłaszanymi przez Komisję Europejską naruszeniami prawa wspólnotowego, dotyczącymi udostępniania informacji o środowisku. Nowa ustawa reguluje tę kwestię poprzez zapis o konieczności udostępniania do wiadomości publicznej informacji o inwestycjach i przygotowywaniu dokumentów dotyczących ich możliwych skutkach dla środowiska na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej, organu właściwego w sprawie (dotychczas wymagane było zamieszczenie określonych ustawą informacji na stronie internetowej, jeżeli organ taką stronę prowadził). Organy opracowujące dokumenty dotyczące ochrony środowiska są również zobowiązane do podawania informacji o sposobie i miejscu składania uwag i wniosków, wskazując jednocześnie co najmniej 21-dniowy termin ich wnoszenia.

DO


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama