|2008-11-07|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja, Software, Instytucje
Indyjska sonda Chandrayaan-1 z polskimi urządzeniami
Pierwsza sonda kosmiczna Indyjskiej Agencji Kosmicznej (ISRO) wystartowała 22 października. Na pokładzie Chandrayaan-1 znajduje się 11 urządzeń pomiarowych, w tym przyrząd SIR-2 do badania powierzchni Księżyca w bliskiej podczerwieni, który powstał we współpracy z naukowcami z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.
Misja mierzącej ok. 1,5 m i ważącej 1380 kg sondy zaplanowana jest na około dwa lata. Główne cele to poszukiwanie na Księżycu wody i Helu-3. Obecnie sonda krąży po orbicie o apogeum 380 tysięcy kilometrów od Ziemi i szykuje się do wejścia na orbitę wokół Księżyca (8 listopada). Aparat wyposażony jest w 11 urządzeń pomiarowych (3 dostarczyła ESA, 2 NASA, 1 Bułgarska Agencja Kosmiczna).
Elementy dostarczonego przez ESA urządzenia SIR-2, wykonane zostały przez inżynierów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK). Spektrometr SIR-2 ma służyć do badania powierzchni Księżyca w bliskiej podczerwieni (0,9-2,5 µm) z orbity o wysokości ok. 100 km. Pomiary te mają dostarczyć dane dotyczące składu mineralogicznego gruntu księżycowego. Naukowcy z CBK opracowali system zasilania przyrządu, programowane źródło prądowe dla chłodziarki oraz system monitorujący podstawowe parametry urządzenia.
Inne przyrządy znajdujące się na Chandrayaan-1 to m. in. wysokościomierz laserowy Lunar Laser Ranging Instrument (LLRI), o dokładności pomiarów wysokości terenu wynoszącej 10 m, kamera hiperspektralna Hyper-Spectral Imager (HySI) (64 kanały w paśmie 0,4-0,95 µm, rozdzielczość terenowa 80 m), a także próbnik Moon Impact Probe (MIP). 29 października z sukcesem wykonano i przesłano na Ziemię obrazy z panchromatycznej kamery Terrain Mapping Camera (TMC), rejestrującej zakres 0,5-0,85 µm z rozdzielczością 5 m. Na zdjęciach wykonanych z odległości 9 i 70 tys. km od Ziemi widoczne jest wybrzeże Australii.
Źródło: ISRO, CBK
|