Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-04-29| Mapy, Sprzęt, Instytucje

Hinduski Cartosat-2A poleciał z nanosatelitami


Indyjska rakieta PSVL-C9 wyniosła w kosmos (28 kwietnia) jednocześnie dziesięć satelitów różnego typu. Głównym ładunkiem rakiety był indyjski aparat Cartosat-2A, wyposażony w aparaturę do rejestrowania obrazów wysokiej rozdzielczości.

690-kilogramowy satelita pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości 1 metra w pasie o szerokości 9,6 km. Na jego pokładzie zainstalowano kamerę umożliwiającą robienie zdjęć panchromatycznych. Cartosat-2A porusza się po orbicie na wysokości 637 km. Centrum kontroli lotu znajduje się w Bangalore, a stacje odbiorcze m.in. w Rosji, Indonezji, Norwegii i na Mauritiusie.

Pozostałymi aparatami umieszczonymi w kosmosie były indyjski minisatelita IMS-1 i osiem nanosatelitów należących do zagranicznych klientów. IMS-1 o wadze 83 kg jest, tak jak Cartosat, produktem ISRO (indyjskiej agencji kosmicznej), w którym zastosowano najnowsze technologie i zminiaturyzowane podsystemy. Na pokładzie zamontowano kamery: multispektralną i hyperspektralną, operujące w paśmie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Rozdzielczość pierwszej wynosi 37 m, przy pasie obrazowania 151 km, drugiej – 151 m, a pas rejestracji ma szerokość 130 km (fot. pokryte żółtą folią Cartosat-2A i IMS-1, u dołu nanosatelity).
Łączna waga wszystkich nanosatelitów wyniosła 50 kg. Dwa z nich są produkcji kanadyjskiej, pozostałe zbudowane zostały przez różne jednostki uniwersyteckie (m.in. z Japonii, Holandii, Niemiec, Danii).

Źródło: ISRO


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama