Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-11-04| Prawo, Ludzie, Instytucje

Błękitna Karta dla wykwalifikowanych imigrantów


Posłowie Komisji Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego głosują dziś nad projektem systemu Europejskiej Błękitnej Karty, która ma ułatwić podjęcie pracy w krajach UE przez specjalistów z państw trzecich.

Według informacji podanych na stronie Parlamentu Europejskiego w ciągu następnych dwóch dekad w Unii zabraknie dwudziestu milionów wykwalifikowanych pracowników, głównie w dziedzinie inżynierii i technologii komputerowych.

UE potrzebuje imigrantów zarobkowych ze względu na starzejące się społeczeństwo i zmiany demograficzne. W porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi Unia Europejska posiada bardzo niekorzystną strukturę imigracji. Do UE przybywa zaledwie 5,5% wysoko wykwalifikowanych imigrantów z krajów Maghrebu (Maroko, Algieria, Tunezja), podczas gdy Stany Zjednoczone lub Kanadę wybiera 54% z nich. UE przyjęła natomiast najwięcej niewykwalifikowanych pracowników z tego regionu (87%). Główną przyczyną niskiej atrakcyjności UE jako celu migracji jest 27 różnych systemów przyjmowania migrantów, co znacznie utrudnia przemieszczanie się przyjezdnych z jednego państwa do drugiego.

W październiku ubiegłego roku Komisja zaproponowała wprowadzenie europejskiej Błękitnej Karty na wzór Zielonej Karty w USA. Kartę mogłyby uzyskać osoby, które posiadają dyplom ukończenia szkoły wyższej lub wyższej szkoły zawodowej oraz osoby z odpowiednim doświadczeniem zawodowym (co najmniej sześć lat). Według propozycji posłanki Ewy Klamt (Niemcy) należy także ustalić dolną granicę minimalnego wynagrodzenia przyjmowanych imigrantów na poziomie 1,7 przeciętnego wynagrodzenia brutto w danym państwie członkowskim.

Błękitna Karta miałaby funkcjonować jako zezwolenie na pobyt i na pracę przez 2 lata z możliwością przedłużenia. Na jej podstawie w UE będą mogli przebywać również członkowie rodzin pracowników. Poszczególne kraje członkowskie same zdecydują o liczbie przyjętych imigrantów. Po pięciu latach posiadacz karty otrzymywałby status rezydenta długoterminowego. Dla porównania w USA Zielona Karta pozwala na stały pobyt do 10 lat i umożliwia podejmowanie pracy i swobodne podróżowanie na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Źródło: PE


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama