Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-07-11| GNSS, Prawo, Instytucje

Parlament UE zatwierdził militarne wykorzystanie Galileo


Parlament Europejski przyjął 10 lipca br. rezolucję w sprawie przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa. W dokumencie stwierdza się, że aspekty związane z przestrzenią kosmiczną mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej, oraz że istnieje potrzeba przyjęcia wspólnego podejścia do obrony europejskich interesów w przestrzeni kosmicznej. Rezolucja m.in. aprobuje militarne wykorzystanie systemu nawigacyjnego Galileo.

Wśród powodów wprowadzenia rezolucji wskazuje się m.in. na:
● różnorodne wyzwania polityczne i w zakresie bezpieczeństwa, które stają się coraz większymi problemami Unii Europejskiej;
● brak wspólnego podejścia państw członkowskich UE do polityki kosmicznej, co skutkuje zbyt kosztownymi programami;
● brak kompleksowej europejskiej architektury kosmicznej służącej celom bezpieczeństwa i obrony;
● szybkie postępy w rozwijaniu potencjału kosmicznego przez USA, Rosję, Japonię, a w szczególności przez Chiny, Indie, Koreę Południową, Tajwan, Brazylię, Izrael, Iran, Malezję, Pakistan, Afrykę Południową i Turcję.

W dokumencie wzywa się państwa Unii Europejskiej do łączenia i wymiany informacji pochodzących z wywiadu geoprzestrzennego, koniecznych do niezależnej oceny zagrożeń dla Wspólnoty. Zaleca się, by UE opracowała wspólną koncepcję wywiadu geoprzestrzennego.
Poza tym deklaracja wzywa państwa Unii posiadające różnego rodzaju satelity (radarowe, optyczne, meteorologiczne oraz systemy rozpoznania) do zapewnienia ich kompatybilności.

W rezolucji podkreśla się, że system nawigacyjny Galileo jest konieczny dla niezależnych operacji prowadzonych w ramach EPBiO (Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony), dla wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa samej Europy oraz dla strategicznej autonomii Unii Europejskiej.
Zwraca się uwagę na to, że w dziedzinie nawigacji, lokalizacji i synchronizacji znaczenie będzie miała zwłaszcza publiczna usługa Galileo (PRS, Public Regulated Service) o regulowanym dostępie, możliwym tylko dla administracji państwowej krajów należących do UE. Systemy Galileo i Egnos będą stanowiły filary przyszłego europejskiego programu kosmicznego.
W deklaracji popiera się utworzenie europejskiego systemu obserwacji przestrzeni kosmicznej, prowadzącego do udostępniania informacji na temat sytuacji w przestrzeni kosmicznej, monitorowania infrastruktury kosmicznej, monitorowania odpadów kosmicznych i innych zagrożeń.

Rezolucja popiera możliwość finansowania z budżetu UE przyszłego systemu obserwcji przestrzeni kosmicznej oraz projekt stworzenia systemów wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. Zwraca także uwagę na konieczność ochrony europejskiego potencjału kosmicznego poprzez budowę naziemnego systemu obrony rakietowej.

Parlament Europejski zatwierdził rezolucję stosunkiem głosów 502 do 83.


Zobacz Rezolucja PE z 10 lipca 2008, w sprawie przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa

JP


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS