|2008-07-11|
GNSS, Prawo, Instytucje
Parlament UE zatwierdził militarne wykorzystanie Galileo
Parlament Europejski przyjął 10 lipca br. rezolucję w sprawie przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa. W dokumencie stwierdza się, że aspekty związane z przestrzenią kosmiczną mają duże znaczenie dla bezpieczeństwa Unii Europejskiej, oraz że istnieje potrzeba przyjęcia wspólnego podejścia do obrony europejskich interesów w przestrzeni kosmicznej. Rezolucja m.in. aprobuje militarne wykorzystanie systemu nawigacyjnego Galileo.
Wśród powodów wprowadzenia rezolucji wskazuje się m.in. na: ● różnorodne wyzwania polityczne i w zakresie bezpieczeństwa, które stają się coraz większymi problemami Unii Europejskiej; ● brak wspólnego podejścia państw członkowskich UE do polityki kosmicznej, co skutkuje zbyt kosztownymi programami; ● brak kompleksowej europejskiej architektury kosmicznej służącej celom bezpieczeństwa i obrony; ● szybkie postępy w rozwijaniu potencjału kosmicznego przez USA, Rosję, Japonię, a w szczególności przez Chiny, Indie, Koreę Południową, Tajwan, Brazylię, Izrael, Iran, Malezję, Pakistan, Afrykę Południową i Turcję.
W dokumencie wzywa się państwa Unii Europejskiej do łączenia i wymiany informacji pochodzących z wywiadu geoprzestrzennego, koniecznych do niezależnej oceny zagrożeń dla Wspólnoty. Zaleca się, by UE opracowała wspólną koncepcję wywiadu geoprzestrzennego. Poza tym deklaracja wzywa państwa Unii posiadające różnego rodzaju satelity (radarowe, optyczne, meteorologiczne oraz systemy rozpoznania) do zapewnienia ich kompatybilności.
W rezolucji podkreśla się, że system nawigacyjny Galileo jest konieczny dla niezależnych operacji prowadzonych w ramach EPBiO (Europejska Polityka Bezpieczeństwa i Obrony), dla wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa samej Europy oraz dla strategicznej autonomii Unii Europejskiej. Zwraca się uwagę na to, że w dziedzinie nawigacji, lokalizacji i synchronizacji znaczenie będzie miała zwłaszcza publiczna usługa Galileo (PRS, Public Regulated Service) o regulowanym dostępie, możliwym tylko dla administracji państwowej krajów należących do UE. Systemy Galileo i Egnos będą stanowiły filary przyszłego europejskiego programu kosmicznego. W deklaracji popiera się utworzenie europejskiego systemu obserwacji przestrzeni kosmicznej, prowadzącego do udostępniania informacji na temat sytuacji w przestrzeni kosmicznej, monitorowania infrastruktury kosmicznej, monitorowania odpadów kosmicznych i innych zagrożeń.
Rezolucja popiera możliwość finansowania z budżetu UE przyszłego systemu obserwcji przestrzeni kosmicznej oraz projekt stworzenia systemów wczesnego ostrzegania przed pociskami balistycznymi. Zwraca także uwagę na konieczność ochrony europejskiego potencjału kosmicznego poprzez budowę naziemnego systemu obrony rakietowej.
Parlament Europejski zatwierdził rezolucję stosunkiem głosów 502 do 83. Zobacz Rezolucja PE z 10 lipca 2008, w sprawie przestrzeni kosmicznej i bezpieczeństwa
JP
|