Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-29| GNSS, Sprzęt, Firma, Instytucje

GPS i Galileo: Spotkanie na temat współpracy


Przedstawiciele rządu Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i państw członkowskich UE spotkali się 23 października w Waszyngtonie na pierwszej sesji plenarnej dla przedyskutowania współpracy w zakresie stosowania globalnych systemów nawigacji satelitarnej.

Omówiono techniczne i handlowe aspekty współpracy amerykańsko-europejskiej związanej z działaniem amerykańskiego GPS i europejksiego Galileo oraz kwestie dotyczące pojawienia się globalnych i regionalnych systemów nawigacji satelitarnej i systemów wspomagających GPS i Galileo. Obie strony wyraziły wolę kontynuowania porozumienia o współpracy zawartego w 2004 r. i przedstawiły aktualny stan systemów. USA potwierdziły wojskowo-cywilny charakter GPS. Z kolei Unia Europejska jest obecnie na etapie wyboru wykonawców systemu Galileo, ostatnio zaś przedstawiła deklarację określającą kierunki europejskiego polityki kosmicznej.

W ramach umowy o współpracy od kilku lat działają amerykańsko-europejskie grupy robocze. M.in. grupa ds. kompatybilności i interoperacyjności koordynowała prace związane z zapewnieniem lepszej jakości sygnału dla częstotliwości E1/L1C (kanały Galileo i GPS III) za pomocą technologii MBOC (Multiplexed Binary Offset Carrier).
Podczas waszyngtońskiego spotkania powołano kolejny zespół, którego zadaniem będzie współpraca przy budowie Galileo i nowej generacji systemu GPS (III). Grupa ta zajmie się także serwisem bezpieczeństwa życia (Safety of Life) systemu Galileo i włączeniem do niego systemów wspomagających (EGNOS i WAAS).

Przedstawiciele USA i UE mają nadzieję, że kompatybilność i interoperacyjności nie tylko między GPS i Galileo, ale także innymi globalnymi systemami nawigacji satelitarnej, będzie sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i wzmocnieniu współpracy transatlantyckiej.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS