Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-10-04| GNSS, Sprzęt, Firma, Ludzie, Instytucje

Satelita GIOVE-B wyłączył się na dwa tygodnie


GIOVE-B, drugi testowy satelita europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo, wyłączył się na ponad dwa tygodnie z powodu wysokiego promieniowania kosmicznego.

Satelita nie pracował od 9 do 24 września - poinformował Franco Bonacina, rzecznik ESA. Aparat przeszedł w awaryjny tryb pracy, by uniknąć uszkodzenia delikatnej aparatury przez promieniowanie kosmiczne. Według rzecznika zdarza się to od czasu do czasu każdemu satelicie.
Patrice de Lanversin z Astrium GmbH, biorącej udział w budowie satelity, stwierdził natomiast, że jest to rzadko spotykany przypadek i inżynierowie z tej firmy próbują określić jego przyczyny.
GIOVE-B został umieszczony na orbicie 27 kwietnia tego roku, aparat waży 500 kg, krąży na wysokości 23 173 km i okrąża Ziemię w ciągu 14 godzin i 3 minut. Na jego pokładzie znajdują się dwa pasywne masery wodorowe (pełniące rolę podstawowych zegarów pokładowych) oraz dwa rubidowe zegary atomowe o stabilności rzędu 10 nanosekund na dobę (zegary zapasowe). Poza tym satelitę wyposażono w aparaturę do monitorowania promieniowania kosmicznego i laserowy retroreflektor. Sygnał testowy jest nadawany na trzech częstotliwościach.

Satelitę zbudowały firmy Astrium GmbH i Thales Alenia Space.
28 grudnia 2005 roku w kosmos wyniesiono GIOVE-A – pierwszego satelitę testowego systemu Galileo.

Źródło: Spacedaily, GPSWorld


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS