Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-10-21 | GNSS, GIS, Sprzęt, Firma, Software, Ludzie

System Nawigacji Terenowej dla ratowników górskich


Techmex S.A. opracuje System Nawigacji Terenowej dla ratowników górskich Grupy Beskidzkiej GOPR. Rozwiązanie oparte będzie na zdjęciach satelitarnych powierzchni Ziemi oraz systemie nawigacji satelitarnej GPS. Umowę na wykonanie pilotażowego projektu obejmującego rejon Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim zawarto w kwietniu 2008 roku.

Spółka przygotuje dokładną mapę okolic Babiej Góry, a następnie stworzy system informatyczny umożliwiający monitorowanie aktywności grup ratunkowych podczas akcji poszukiwawczych w górach. Koordynator akcji będzie mógł w czasie rzeczywistym obserwować na monitorze przemieszczanie się poszczególnych zespołów ratowników wyposażonych w nadajniki GPS, co znacznie ułatwi prowadzenie działań w terenie.

Na mapie zaznaczone będą wszelkie charakterystyczne lub istotne obiekty, takie jak: szałasy, jaskinie, potoki, polany, tablice informacyjne, szlaki turystyczne, drogi z określeniem przejezdności, szczyty górskie, rumowiska skalne, ozy, żleby. Koordynator będzie mógł na bieżąco informować ratowników o istnieniu w pobliżu danego obiektu, sugerować trasę marszu i kierunek poszukiwań. Istotne jest, że system rejestrować będzie przebieg zdarzeń, co umożliwi późniejsze odtworzenie i przeanalizowanie akcji poszukiwawczej. Po zakończeniu projektu pilotażowego planowane jest przygotowanie systemu dla całego obszaru działania Grupy Beskidzkiej GOPR.

System ma funkcjonować według modelu ASP (Application Service Providing), czyli będzie utrzymywany na serwerach Techmex S.A. Przy jego tworzeniu bielska spółka współpracuje z firmą Imagis zajmującą się rozwiązaniami nawigacyjnymi, stosowanymi głównie w samochodach. Techmex S.A. opracuje i przekaże system Grupie Beskidzkiej GOPR nieodpłatnie, w ramach szerokiej działalności społecznej firmy.

Źródło: Techmex S.A.


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

buhahaha hehehe! buba pracuje w Techmeksie!!! pewnie w PR!!! 3maj sie chłopie!
  
Litości Co wam ten techmex tak wadzi? Nie potrafię tego zrozumieć. Czy jest jedyną spółką zamieszaną w korupcję? Czy tylko kurs Techmexu spada a cała GPW rośnie? Co takiego jest specjalnego że przy każdym niusie jest od razu kilkanaście komentarzy w stylu Techmex to!#$%!?
  
a jak tam sprawa korupcji? a może by tak zarząd ustosunkował się do sprawy aresztowania pracowników techmex przez CBA? piszecie o jakimś badziewiu i mydlicie oczy zamiast wyjaśnić do końca smród jaki wokół TECHMEXu się unosi!
  
porażka! Techmex nie ma czym pochwalić się w prasie to mydli oczy jakimiś bzudrnymi pomysłami, które istnieją już od lat... szkoda że nie napiszą o jakim wygranym przetargu albo zrealizowanym projekcie... ktoś tu słusznie przyznał, że patrząc na kurs akcji to jedynie akcje charytatywne pozostają... ale jako akcjonariusz mam dość czegoś takiego! prawie 4 mln straty za pierwsze półrocze a oni rozdają na lewo i prawo! DO ROBOTY SIĘ WEŹCIE BO WAS ZARAZ ROZLICZYMY Z OBIECANEK!!!!
  
no to po naszych ratownikach
  
A mnie się inicjatywa podoba O ile przynosić to będzie korzyści dla ratowanych. Trzeba by jeszcze misie, wilki, rysie i inne zachipować GPSem, żeby koordynator mógł ostrzegać Uwaga, w szałasie po lewej dwa wilki, żmija i dzik Z drugiej strony coraz powszechniejsze stosowanie GPSów, komórek i innych cudeniek odmóżdży ludzkość i człowiek będzie się bał do sklepu po mleko bez GPSa pójść. Nawigacje 3D spowodują, że jadąc autem spojrzymy za okno mowiąc Faktycznie tu jestem, świetne navi sobie sprawiłem zamiast O rany, ale tu pieknie.... Cóż, urzeczywistnia się fantazja pokazywana w filmach z lat 90ych ubiegłego stulecia...
  
a jeszcze... Będa wiedzieli gdzie są szałasy! Może się przydać! 1. opracuje i przekaże system GOPR nieodpłatnie...Co na to akcjonariusze? Przy takim kursie akcji pozostały tylko akcje charytatywne i rozdawnictwo... 2. w ramach szerokiej działalności społecznej firmy znaczy nikt nie chciał tego kupić?
  
hehehe Świata i Kosmosu już nie podbijają??? Oj jaka szkoda dla ludzkości!!! Nowa strategia spółki wytycza kierunek na Babią Górę!!! Trzymam kciuki!
  



zobacz też:

Mapa jeziora Śniardwy dla wybranych odbiorników

Katedra Geodezji Satelitarnej i Nawigacji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM...

Sukces II Bieszczadzkiej Szkoły GPS

Organizowana po raz drugi przez firmę TPI Sp. z o.o. Bieszczadzka Szkoła GPS zgromadziła w tym roku rekordową...

Giganci IT i telekomunikacji tworzą nową markę

16 wiodących firm branży IT i telekomunikacji podjęło inicjatywę Mobile Broadband, której celem jest...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w XVI w. na Mazowszu dobra królewskie stanowiły tylko 15% areału ziemi uprawnej?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1830
George Everest (1790-1866), geodeta, geograf, został mianowany Generalnym Geodetą Indii (Surveyor General). Everest przez wiele lat kontynuował pomiar stopnia południka w Indiach rozpoczęty w 1799 r. przez pułkownika Willama Lamptona.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama