|2008-09-10|
Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster
Od dziś za grunty pod drogi większa rekompensata
Dziś (10 września) wchodzi w życie nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Jedna decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji zamiast obecnych dwóch, kary za niewydanie decyzji w terminie oraz uregulowanie kwestii „słusznego odszkodowania” – to najistotniejsze zmiany, jakie przewiduje.
Nowela wprowadza zastąpienie dwóch decyzji, tj. o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę, tylko jedną – o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Wprowadza także sankcje karne dla organu, który nie wyda decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej w terminie 90 dni od daty złożenia wniosku. Celem obu zapisów jest skrócenie okresu wydawania decyzji, a w konsekwencji przyspieszenie powstawania dróg. Specustawa reguluje również wysokość odszkodowania za nieruchomości przejęte pod budowę dróg, tak aby odpowiadało ono przesłance „słusznego odszkodowania” określonej w Konstytucji RP. Dla osób sprzedających nieruchomości pod drogi mają to być rozwiązania dużo korzystniejsze od tych obowiązujących obecnie. Wydłużony został termin na wydanie przez właścicieli nieruchomości przeznaczonej pod budowę drogi, z obecnych 30 dni do 4 miesięcy. Wysokość odszkodowania zostanie powiększona o kwotę równą 5% wartości nieruchomości, gdy zostanie ona wydana zarządcy drogi w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Dodatkowo właściciele budynków lub lokali mieszkalnych otrzymają 10 000 zł na pokrycie dodatkowych wydatków (np. na poszukiwanie nowej nieruchomości i związane z tym opłaty).
Zdaniem Zenona Marca z Agencji Geodezyjno-Prawnej Grunt, który niedawno skomentował zapisy ustawy dla „Gazety Prawnej”, nowe rozwiązania mają charakter czysto kosmetyczny. Ciągle bowiem brakuje przepisów umożliwiających wypłaty odszkodowania za utracone korzyści. Pieniądze za nieruchomości nie zawsze rekompensują wszystkie straty. Poza tym na budowie drogi bardzo często tracą osoby, które nie są nieruchomości pozbawiane.
AW
|