wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-05| Teledetekcja, Edukacja, Software, Ludzie

Jak rozpoznać człowieka ze zdjęć z kosmosu


Jak donosi brytyjski „Daily Telegraph”, szpiegowskie satelity będą mogły wkrótce rozpoznać człowieka po analizie jego cienia. Oprogramowanie komputerowe będzie przetwarzało ruch cienia rzucanego przez idącą osobę i dopasowywało go do zapisanego w bazie „właściciela”.

Technika satelitarna zapewnia dzisiaj otrzymanie zdjęć o bardzo wysokiej rozdzielczości. Obrazy te nie pozwalają jednak na rozpoznanie człowieka, gdyż widać na nich tylko czubek głowy. Z pomocą może przyjść oprogramowanie analizujące kształt i ruch cienia rzucanego przez człowieka. Technika ta bazuje na analizie chodu, charakterystycznego dla każdego z nas.
Według dr. Adriana Stoicy z Jet Propulsion Laboratory, zajmującego się rozwojem tej technologii, wideo z kosmosu dostarcza wystarczającej liczby danych do rozpoznania tożsamości osoby. Stoica stworzył oprogramowanie, które wyodrębnia z obrazu satelitarnego cień oraz wykorzystuje parametry, takie jak pozycja Słońca i kąt nachylenia kamery, w celu skorygowania jego wielkości. Wystarczy chód zarejestrowany przez satelitę porównać z zapisanymi w bazie wzorami chodu konkretnych osób. Krytycy tego pomysłu wątpią, by zdjęcia zrobione z orbity miały odpowiednią do tego celu jakość.
Technika ta jest ciągle na wstępnym etapie rozwoju i potrzeba kilku lat, zanim skorzystają z niej policja, wojsko czy służby wywiadowcze, dla których byłaby szczególnie pomocna w śledzeniu terrorystów i przestępców.

AB


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
już to wykorzystano... od 2001 roku analizuje się długość cienia uwzględniając kąt padania promieni słonecznych oraz kąt kolekcji na pograniczu Pakistanu i Afganistanu. Nieskutecznie szuka się osoby o wzroście około 2m... Może tu bardziej chodzi o szukanie króliczka niż złapanie?
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS