Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-08-28| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma, Instytucje, Kataster

Świętokrzyskie ma szanse włączyć Psary do GMES


Polska ma szansę skorzystać z możliwości włączenia Centrum Usług Satelitarnych w Psarach koło Kielc do monitorowania powierzchni ziemi w ramach unijnego programu Globalnego Monitoringu Środowiska i Bezpieczeństwa (GMES).

Możliwość ewentualnego wykorzystania technik satelitarnych do oceny stanu i zarządzania środowiskiem, a także monitoringu powietrza atmosferycznego w świetle wymagań dyrektyw UE oraz sporządzania i realizacji programów naprawczych, badał w Świętokrzyskiem główny inspektor ochrony środowiska Andrzej Jagusiewicz.
Polska uczestniczy w programie GMES od lipca 2004 r. Zakłada on łączenie obserwacji stanu środowiska prowadzonych na powierzchni ziemi przez stacje badawcze z obserwacjami globu z samolotów i z obrazami satelitarnymi.

– Zdjęcia satelitarne mogą być użyteczne m.in. w zarządzaniu. Jednostki samorządu terytorialnego mogłyby tworzyć na podstawie map cyfrowych np. miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W Polsce świadomość takiego wykorzystania zdjęć satelitarnych jest jeszcze stosunkowo niska – powiedział Jagusiewicz na konferencji prasowej w Kielcach.
Według Jagusiewicza, władze regionu świętokrzyskiego powinny przybliżyć inspekcji ochrony środowiska, innym kręgom urzędniczym oraz gospodarczym techniczne możliwości Centrum w Psarach, by przekonać potencjalnych jego partnerów do zalet szerszego niż do tej pory wykorzystania technik satelitarnych.

Centrum Usług Satelitarnych TP Sat w Psarach działa w ramach Telekomunikacji Polskiej S.A. Zapewnia telekomunikacyjną łączność satelitarną z całym światem; transmituje także dane do trudno dostępnych miejsc w Polsce. Centrum jest zaliczane do większych tego typu skupisk systemów łącznościowych na świecie.

Źródło: Serwis Nauka w Polsce


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama