Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-04| Geodezja, Mapy, Prawo

Najnowsze decyzje Rady Ministrów


Podczas wtorkowego (2 września) posiedzenia Rada Ministrów przyjęła m.in. 2 projekty ustaw: o zmianie ustawy – Prawo budowlane, przedłożony przez prezesa Rządowego Centrum Legislacji oraz o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych, przedłożony przez szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ponadto RM zaakceptowała stanowisko wobec komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (druk 812), przedłożone przez ministra infrastruktury.

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane dotyczy zmiany przepisów umożliwiających legalizację samowoli budowlanej. Nowe prawo jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 grudnia 2007 r., w którym zakwestionowano wyrażenie „w dniu wszczęcia postępowania”, jako datę posiadania decyzji o warunkach zabudowy.
Do tej pory sprawcy samowoli budowlanych położonych na terenach nie objętych planem zagospodarowania przestrzennego, ubiegający się o ich legalizację, musieli dysponować decyzją o warunkach zabudowy, ostateczną w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego. Ci, którzy zrealizowali inwestycję budowlaną na terenie, na którym plan zagospodarowania przestrzennego obowiązuje, musieli dysponować taką decyzją, ale już bez zastrzeżeń związanych z datą jej wydania. Ponieważ, zgodnie z ustawą Prawo budowlane, samowola może zostać zalegalizowana tylko pod warunkiem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, termin wydania ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy nie powinien mieć znaczenia, ponieważ godzi to w zasady sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa.
Dzięki nowym przepisom zrównana zostanie sytuacja osób ubiegających się o legalizację samowoli budowlanej. Sprawca samowoli, ubiegający się o jej legalizację w przypadku braku planu miejscowego zagospodarowania terenu musi przedstawić ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, bez względu na termin jej uzyskania.

Projekt kolejnej noweli Prawa zamówień publicznych zakłada, że przepisy ustawy nie będą stosowane wobec zamówień udzielanych, w ramach realizacji polskiej pomocy zagranicznej, przez jednostki wojskowe uczestniczące w misjach zagranicznych. Dotyczyć to będzie jedynie zamówień na realizację projektów pomocowych, finansowanych z rezerwy celowej budżetu państwa, przeznaczonej na pomoc rozwojową. Chodzi o zamówienia o wartości do 133 000 euro na dostawy lub usługi i do 5 150 000 euro na roboty budowlane.
Ta zmiana jest konieczna, ponieważ postępowanie w zgodzie z procedurami wyznaczonymi w ustawie jest bardzo trudne, co w konsekwencji sprawia, że pomoc zagraniczna Polski jest mało efektywna. Na przykład ustawa zobowiązuje do zamieszczania ogłoszeń w Biuletynie Zamówień Publicznych, a w krajach objętych pomocą dostęp do internetu, a tym samym do BZP jest utrudniony. Ponadto, potencjalni wykonawcy zainteresowani udziałem w postępowaniu nie spełniają warunków określonych w ustawie. Nie można też od nich wyegzekwować koniecznych zaświadczeń, np. zaświadczenia o niekaralności.
Proponowane rozwiązanie powinno przyczynić się do bardziej efektywnego świadczenia przez Polskę pomocy zagranicznej, do czego zobowiązuje nas członkostwo w Unii Europejskiej, NATO, OECD. Umożliwi też wykorzystanie środków zaplanowanych w budżecie na 2008 r. na pomoc zagraniczną.

Rada Ministrów pozytywnie oceniła cel nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym: likwidację barier utrudniających realizację inwestycji budowlanych, przygotowanej przez komisję nadzwyczajną „Przyjazne państwo”. Zastrzeżenia budzą jednak niektóre szczegółowe rozwiązania, które nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Ministerstwo Infrastruktury przygotowało propozycje zmian ustawowych, których celem jest racjonalizacja procesu inwestycyjnego m.in. na etapie ustalania lokalizacji inwestycji. Wiele zmian ujętych w projekcie przygotowanym przez komisję nadzwyczajną jest zbieżnych z propozycjami rządowymi. Chodzi m.in. o rozwiązania dotyczące ograniczenia obowiązku uzgadniania studiów gminnych oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego z organami administracji publicznej i zastąpienie go opiniowaniem projektów tych aktów. Wśród propozycji zasługujących na akceptację jest też włączenie w zakres władztwa planistycznego gminy innych niż wojskowe terenów zamkniętych, a także zdyscyplinowanie procedury opiniowania i uzgadniania studiów gminnych i planów miejscowych przez wprowadzenie 30-dniowego terminu dla organów uzgadniających na wypowiedzenie się w sprawie uzgodnienia.
Rząd zwrócił też uwagę, że komisyjny projekt nie zawiera zmian systemowych. Koncentruje się na wąsko rozumianych problemach lokalizowania inwestycji, pomijając jednocześnie powiązanie z wymogami dyrektyw europejskich systemu gospodarki przestrzennej i zasad planowania oraz realizacji inwestycji. W szczególności nie uwzględnia problematyki studium, jako wiarygodnego dokumentu zawierającego informacje o kierunkach i możliwościach rozwoju przestrzennego gminy. Brakuje w nim powiązania systemu planowania przestrzennego z gospodarką nieruchomościami, która przez takie instrumenty jak opłata adiacencka pozwala racjonalnie gospodarować terenami gminy. Projekt nie przewiduje możliwości wykorzystania potencjału inwestorów przez ich aktywne współdziałanie w procesie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS