Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-06-25| Geodezja, Mapy, Prawo, Przetargi, Instytucje, Kataster

Sprawozdanie prezesa UZP


Podczas wczorajszego posiedzenia Rada Ministrów przyjęła sprawozdanie z funkcjonowania systemu zamówień publicznych w 2007 r., przedłożone przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.


Wartość udzielonych zamówień publicznych wyniosła w ubiegłym roku ponad 103,1 mld zł. W Biuletynie Zamówień Publicznych ukazały się 195 003 ogłoszenia, a 97,7% wszystkich przetargów było zrealizowanych w trybie przetargu nieograniczonego. Roboty budowlane stanowiły 51% przetargów, dostawy – 23%, a usługi – 26% udzielonych zamówień. Zamawiający dokonywali wyboru oferty najtańszej w 95,2%, a w przypadku 87% cena była jedynym kryterium wyboru oferty.

Ze sprawozdania wynika, że średnio na przetarg wpływały 2,29 oferty, czyli mniej niż w poprzednich latach. Wynika to z tego, że w 2007 r. po raz pierwszy uwzględniono w statystyce zamówienia o najniższej wartości, czyli nieprzekraczające 60 tys. euro.
Wejście Polski do Unii Europejskiej powoduje, że ogłoszenia dotyczące zamówień publicznych o największej wartości muszą być również publikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. W 2007 r. polscy zamawiający opublikowali w DUUE 11 197 ogłoszeń o zamówieniach publicznych oraz konkursach, co stanowiło 8% wszystkich przetargów i konkursów ogłoszonych na forum unijnym.
Blisko 98% zamówień na polskim rynku przypadło przedsiębiorcom krajowym, 309 udzielono wykonawcom zagranicznym. Najwięcej z nich wykonali przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Włoch.
Prezes Urzędu przeprowadził 349 kontroli postępowań, w tym 273 kontrole uprzednie. W tym przypadku 71% postępowań dotyczyło złamania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, a 4% spraw unieważniono. Do Urzędu wniesiono 1582 odwołania, czyli znacznie mniej niż w latach poprzednich.

Zdaniem UZP polski rynek zamówień rozwija się dynamicznie, rośnie liczba postępowań w trybie otwartym, co świadczy o jego dużej konkurencyjności. Zauważalny jest również wzrost liczby kontraktów zawartych przez polskich przedsiębiorców na rynku unijnym. Nie oznacza to jednak, że sytuacja jest zadowalająca.
W ocenie prezesa UZP, należy zwiększyć efektywność wydawania pieniędzy publicznych w zamówieniach, wzmocnić konkurencję i podnieść jakość zamówień. Konieczne są dalsze prace nad zmianą przepisów o zamówieniach połączone z zapewnieniem zgodności ustawy z prawem unijnym.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS