Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-07| Prawo, Ludzie, Instytucje

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy kompetencyjnej


Podczas wtorkowego (5 sierpnia) posiedzenia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Przygotowany projekt nowelizacji zawiera przepisy, na podstawie których samorząd województwa przejmie część kompetencji i zadań aktualnie wykonywanych przez wojewodów. Niektóre kompetencje rząd przekaże także do samorządu powiatowego i gminnego.
Projekt przewiduje m.in. zmiany strukturalne w administracji publicznej. Mają one polegać na: ponownym zespoleniu na szczeblu województwa i powiatu organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, przekazaniu Ochotniczych Hufców Pracy i ośrodków doradztwa rolniczego w gestię samorządu województwa.

W projekcie przyjęto, że nadrzędną rolę pełni konstytucyjna zasada subsydiarności państwa. Zgodnie z nią uprawnienia powinny być przypisane do najniższego szczebla administracji, który jest w stanie efektywniej realizować zadania. Kompetencje reglamentacyjno-porządkowe ma posiadać samorząd województwa, a wojewoda uprawnienia nadzorcze i kontrolne. Przekazane zadania i kompetencje powinny być przez samorząd przejmowane jako zadania własne.
Jednocześnie przygotowana nowelizacja porządkuje kompetencje między organami samorządu terytorialnego. Dotyczy to przed wszystkim przeniesienia uprawnień z zarządu województwa na marszałka w odniesieniu do wydawania decyzji administracyjnych i niektórych uprawnień kontrolnych. Sejmiki województw zyskają uprawnienia do wydawania aktów prawa miejscowego.

Nowe prawo, które stanowi kolejny krok w procesie decentralizacji zadań publicznych, ma wejść w życie 1 stycznia 2009 r. Natomiast 14 dni po ogłoszeniu ustawy wejdą w życie przepisy zobowiązujące pracodawcę do zawiadomienia pracowników wykonujących zadania i kompetencje podlegające przekazaniu, o zmianach w ich stosunku pracy. Wcześniej także wojewodowie będą musieli sporządzić wykazy przekazywanego samorządom mienia oraz powołać pełnomocników odpowiedzialnych za sprawny przebieg przekazywania kompetencji.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS