Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-08-01 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Wytyczne dla aktualizacji mapy zasadniczej w Warszawie


Geodeta m.st. Warszawy opublikował szczegółowe zasady postępowania przy aktualizacji mapy zasadniczej w zakresie geodezyjnego opracowania linii rozgraniczających ulic i dróg.

W komunikacie z 31 lipca br. czytamy:

W związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi sposobu aktualizowania mapy zasadniczej o treść związaną z geodezyjnymi opracowaniami linii rozgraniczających ulic i dróg, poniżej przedstawiam uzgodnione z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy uszczegółowienie zasad w tym zakresie do stosowania zarówno przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego wykonujące prace na obszarze miasta, jak i przez pracowników Biura Geodezji i Katastru związanych z obsługą tych prac.

I. Zakres opracowania linii rozgraniczających

1. Linie rozgraniczające dla danej inwestycji, ustalone przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, należy opracować geodezyjnie w całości w wydanym zakresie.

2. Linie rozgraniczające ustalone w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego, w ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy, należy opracować geodezyjnie w zakresie zgłoszonej pracy, uwzględniając motywy oraz najbliższe punkty załamania przebiegu linii rozgraniczających wynikające z w/w dokumentów. W przypadkach niejednoznacznego przebiegu linii rozgraniczających, należy wystąpić o uściślenie przebiegu tych linii do komórki organizacyjnej Urzędu m.st. Warszawy właściwej w sprawach planowania przestrzennego (Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego).

II. Mapa analogowa

Opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające powinny być wniesione na nakładkę R mapy analogowej przez wykonawcę danej pracy geodezyjnej zgodnie z „Zasadami zakładania i prowadzenia mapy WSW” bez obowiązku opisywania skróconych współrzędnych punktów załamania.
Usuwanie z nakładki R nieaktualnych projektów linii rozgraniczających, może nastąpić na podstawie pisemnej opinii.
Podstawą usunięcia linii może być także:

a) decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi,

b) kopia aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisana numerem uchwały Rady Miasta. W przypadku braku autoryzacji kopii przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, wymagane będzie potwierdzenie kopii podpisem geodety.

Linie rozgraniczające opracowane w związku z ustawą z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 ze zm.).

1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i w opisie podaje nr DER zgłoszonej pracy geodezyjnej, w wyniku której linie rozgraniczające zostały opracowane geodezyjnie (np. „proj. l. rozgr. DER 41-148/08”). Dopuszczalne jest podanie w opisie nazwy projektowanej drogi.

2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi, wnoszą nowe granice nieruchomości na pierworys i nakładkę S, a na nakładce R usuwają zrealizowaną linię oraz cały opis. Usuwają również nieaktualne projekty linii rozgraniczających pokazane na mapie wewnątrz pasa drogowego zatwierdzonego decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi. Usunięcie dotyczy całych odcinków linii rozgraniczającej pomiędzy punktami załamania linii.

Linie rozgraniczające opracowane geodezyjnie w pozostałych przypadkach.

1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i opisuje:
a) w przypadku braku ważnego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego:
przykłady:
- „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08” – (opinia wydana przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego),
- „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08” – (numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju),
- „proj. l. rozgr. dec. 71/08” – (wydana decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego).
b) na obszarach, gdzie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:
„proj. l. rozgr. mpzp 2008r.” (np. w przypadku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą w 2008 r.).
Uwaga:
W razie konieczności uściślenia przebiegu linii rozgr., na nakładkę R należy wnieść opis jak przy opinii wydanej przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego lub numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju.
- dla linii określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a uściślonych przez BAiPP „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08/mpzp”
- dla uściślonych linii rozgraniczających ustalonych w decyzji administracyjnej „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08/dec.”

2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji zatwierdzającej podział, wnoszą nowe granice nieruchomości na nakładkę S i pierworys. Wniesione na nakładce R kolorem czarnym linie rozgraniczające, pracownicy ODGiK zmienią na kolor niebieski w zakresie wynikającym z zawiadomień o zmianach, pozostawiając opis linii bez zmian.

III. Mapa numeryczna

W operacie technicznym wykonawca umieszcza współrzędne linii rozgraniczających na nośniku informatycznym. Dane geodezyjne dotyczące linii rozgraniczających są wprowadzane do bazy numerycznej przez pracowników BGiK, po przyjęciu opracowania do zasobu i opisywane zgodnie z zasadami wymienionymi w pkt II.
Wydawane wykonawcom prac geodezyjnych materiały zawierają również pliki bazy numerycznej z informacjami dotyczącymi:

• przebiegu linii rozgraniczającej,
• długości linii,
• współrzędnych punktów załamania,
• opisu,
• daty przyjęcia do zasobu,
• numeru operatu.


Dyrektor Biura Geodezji i Katastru
Geodeta m.st. Warszawy
Tomasz Myśliński

Źródło: BGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

prosba Jeśli mamy dyskutować na forum to proszę używać różnych nicków. Pozwoli to uniknąć dwuznacznych sytuacji. W obecnej dyskusji pojawia się wykonawca o 21.44 ale to jest inny wykonawca niż dotychczasowy. A więc każdy pisze za siebie. Pozdrawiam
  
W kółko Macieju Znam lepszą metodę na ukrócenie adosnej i bezprawnej twórczości warszawskiej administracji geodezyjnej - usunąć przyczynę, a nie skutek. Przyczynę łatwo znaleźć czytając np. na stronie internetowej GUGiK daty opracowania naszych instrukcji geodezyjnych, czy powstania prawa geodezyjnego (nie liczę nowelizacji). Następnie skonfrontujmy to z oczywistym faktem przeżycia w ostatnich dwóch dekadach rewolucji technologicznej w branży. Więc zamiast badać legalność czy nie prób załatania oczywistych braków w nowoczesnych standardach technicznych, lepiej wymuszać na GUGiK wykonanie tego co powinno być jego priorytetem, czyli ustanawianie odpowiednich aktów prawnych bedących w jego kompetencji. Np. tak wymuszać jak Federacja Przedsiębiorców Geodezyjnych (przepraszam za błędną nazwę) z nowym prawem geodezyjnym. Jak GUGiK zrobi swoje, to na pewno lokalna administracja geodezyjna z całej Polski z ulgą wycofa się z tworzenia swoich wytycznych czy zasad wykonywania.
  
Co na to GUGiK? Może już czas, aby radosna i bezprawna twórczość warszawskiej administracji geodezyjnej została zbadana przez GUGiK. Wątpię, aby zdolna była do tego Pani WINGiK.
  
Do Wykonawcy To lubię - rozmawiać o zawodzie, spokojnie, bez zacietrzewienia. Cud z kolorem linii to przesada. Najpierw po co. Kiedy linia przestaje być projektowana, a staje się linią graniczną wkreśla się ją na nakładkę S. Aby przy odbitkach SURE nie wychodziły podwójne linie (z S i R), tą na R trzeba zmienić na niebieską. A cudu nie ma, bo w miejsce wyskrobanej czarnej wnosi się z tych samych współrzędnych linię kolorem niebieskim. Technika wnoszenia i kreślenia ta sama, więc nie potrzebny cud tylko solidność kreślarza. Drugie pytanie, jak rozumiem, nie do mnie. Ciekawe tylko czy pytanie jest do autora merytorycznego (aby podyskutować o liniach rozgraniczających), czy do formalnego aby wybrzydzać na Legionowo. Poza tym warto byłoby żeby Maryśki wyszły z opłotków i jako Marie patrzyły na świat przez pryzmat chociażby GEODETY a nie Super Ekspresu.
  
Do Maryśki. Śledząc informacje w magazynach geodezyjnych to chyba konferncja Bentleya już się odbyła a teraz trwa konferencja ESRI w Ameryce .Można wnioskować ze przedstawiciele służby geodezyjnej Warszawy uczestniczą tu i tu. Nie wiem czy pojedynczo czy grupowo.
  
Do Gały Oczywiście ze nie technologia ma byc w wytycznych. Ale interesuje mnie w jaki to nowatorski sposób zostanie zamieniona czyli wkreślona wcześniej na nakladce R linia w kolorze czarnym na linię w kolorze niebieskim. To jest cud. Najpierw wkreślić potem usunąc aby znowu wkreślić. Czy tędy droga? Druga sprawa czy dostaniemy w ogole odpowiedż od Autora ??? Wątpię
  
Do geod4 i Wykonawcy 4 lata temu to chyba rządziła inna ekipa w BGiK. Zasady opracowania linii rozgr. wydane wtedy były przez Naczelnego Architekta Warszawy, ale się zdezaktualizowały i stąd te nad którymi dyskutujemy. Człowiek uczy się do śmierci więc chętnie dowiem się na czym polega inżynierskie myślenie w wykonaniu geod4 i co ma ono wspólnego z potrzebą istnienia norm, instrukcji, zasad. Do wykonawcy: pierwsza uwaga o opinii słuszna- autor musi uzupełnić swój tekst; co do dalszych wpada Kolega w przesadę, którą sam zarzuca autorowi- zasady nie są podręcznikiem technologii geodezyjnego opracowania linii rozgr. lecz opisują procedurę formalną. Na dobry pomysł wpadł Głos prawdziwy, niech go spełni i się lepiej nie odzywa. Chyba dzięki tego typu prawdziwkom branża geodezyjna nie potrafi uporać się ze swoimi problemami (np. prawo geodezyjne, pozycja geodezji w procesach inwestycyjnych, nieaktualne instrukcje, itd). Tam gdzie potrzebny wysiłek intelektu i wiedzy wrzeszczą. Lepiej gdy będą milczeć
  
Późna pora Marysiu! Dlaczego nie śpisz o tak późnej porze? Geodezja nie jest warta nieprzespanych nocy. Pozdrawiam.
  
Do Jasia. Aktualnie Autor poleciał na konferencję Bentleya do ameryki. Na odpowiedź przyjdzie poczekać.
  
Prawo? A czy w geodezji istnieje powiązanie w przepisach prawa? niespójności co niemiara, nieaktualności i szkoda słów. W BGiK-u działania opierają się literach prawa opartych na opiniach radców prawnych. A może to delegacja prawna opracowana przez młodego radcę, niedoradcę prawnego? W warszawsko-zachodnim też były wydane wytyczne. Z jakim skutkiem sami wiemy. Więc poczekajmy, jeszcze się nie śpieszmy. problem sam się rozwiąże przez swoją niedoskonałość i sprzeczność z LITERĄ PRAWA. A prawo Veta!
  
Litera prawa No dobrze Adminie. Wykonawca zadał kilka konkretnych pytań szczegółowych. Można by zadać ich jeszcze więcej. A ja pytam Autora o podstawę prawną wydanych wytycznych: w którym akcie prawnym zawarta jest delegacja prawna do wydawania tego typu wytycznych? Uprzejmie proszę o konkretną odpowiedź: ustawa, rozporządzenie z dnia, artykuł, paragraf. Odpowiedź typu: ustawa prawo geodezyjne albo kodeks cywilny, jest raczej niewystarczająca. Jeśli nie ma takiej delegacji to popełniasz Autorze nadużycie.
  
a wiec pytania merytoryczne oczekujac odp. Autora 1. usuwanie nieaktualnych projektow linii rozgr. moze nastapic na podstawie opinii.Pytanie do Autora. Czyjej opinii? 2. opracowanie geodezyjne linii rogr. czyli sposob uzyskania współrzędnych przez geodete dowolny 3. w jaki sposob bedzie zmiana koloru linii czarnej na niebieska przez pracownikow odgik? jaka techologia uzyta do tej operacji aby nie stracic dokladnosci wkartowania linii?
  
W odpowiedzi Być może wyrażnie nie przynosi nam chluby, ale też nikomu nie przysparza kłopotu, natomiast udawanie, że coś się robi zgodnie z literą prawa i po to by było lepiej, a w grunie rzeczy chodzi o autopromocję i przysparza to wielu problemów. Nie pierwszy to raz jestem pouczany na tym forum, mogę przecież się nie odzywać i patrzeć na tego mini ping-ponga.
  
Proszę o umiar Szanownych komentatorów proszę o umiar w wyrażaniu swych opinii. Wygrażanie nie przynosi nam chluby. Jeśli wytyczne są zgodne z obowiązującym prawem, to dyskutujecie o swych sympatiach i antypatiach, zamiast o przyczynach wydania tego przepisu.
  
Łobuz(y) !!! Granda, wielka granda za moje pieniądze. Won ze stanowiska.
  
mam pomysl Dobrze sie sprzeda bo temat z branży GIS. Na bazie ortofotomapy Warszawy ( chyba zrobili w maju) Jesli ktos widzial to taka zielona. Pokazemy szlaki przelotów pszczół, bąków. szerszeni, os, trzmieli,trutni. Bedzie medialne
  
Pytanie... Ciekawe jakie inne owatorskie pomysły ma w zanadrzu BGiK W-wa pod przewodnictwem wodza M.
  
czemu tak późno Ciekawe, że ta znakomita ekipa nie wpadla na te pomysły 4 lata temu. O inżynierskim myśleniu Gala ma naprawdę niewielkie pojęcie. Sorry.
  
Czy na pewno tfurczość? Geodeci praktycznie opracowujący linie rozgraniczające (a nie zawodowi komentatorzy tego portalu) potrzebowali jednoznacznych instrukcji jak wykonywać takie zadanie. I to oni wymusili te wytyczne. A dopóki w Warszawie pracujemy na takiej z.m.m. (i to jest problem) dopóty warto mieć precyzyjną wiedzę jak przygotowywać operaty techniczne. Jak ktoś nie lubi Myślińskiego i jego ekipy niech się z nimi potyka, a nie czepia logicznych rozwiązań.
  
Czy na pewno tfurczość? Dla każdego inżyniera obojętnie jakiej branży na świecie jest oczywiste, że każda jego czynność musi być unormowana, precyzyjnie zunifikowana, aby była przydatna do korzystania przez użytkowników. Z tego powodu powstają normy, instrukcje, wytyczne. Ważne jest aby te dokumenty porządkowały i pomagały w wykonaniu zadania technicznego, a nie wprowadzały bałaganu. Po prywatyzacji BPRW przestały obowiązywać ówczesne zasady wydawania linii rozgraniczających. Powstał niemały ałagan cdn.
  
przerażenie Poprawka: miało być tfurczość
  
przerażenie Przeraża radosna furczość warszawskiego ober urzędnika-geodety. A co będzie jak przyjdzie mu do głowy doprecyzować i rozwinąć wszystkie inne zapisy instrukcji geodezyjnych, rozporządzeń i ustaw? Strach się bać!
  
Osiągnięcia geodezji Oczekuję wytycznych z pozostałych 378 powiatów. W segreator sam się zaopatrzę. Oczekuję również wytycznych kartowania punktów na mapie oraz czyszczenia pierworysu i nakładek.
  



zobacz też:

Likwidacja Delegatur BGiK w dzielnicach Ochota, Wesoła i Żoliborz

Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy poinformowało, że dzisiaj (1...

TK orzeknie w sprawie o zwrot nieruchomości nabytych przez SP

1 września 2008 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Ludomiry Cz...

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych

W Dzienniku Ustaw nr 133 z 25 lipca opublikowano rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16...

MSWiA: czy ortofotomapa jest rejestrem publicznym

Na stronie internetowej GUGiK opublikowano pismo sekretarza stanu w MSWIA Tomasza Siemoniaka do...

Sejm znowelizuje kontrowersyjną ustawę

Podczas wczorajszego (28 maja) posiedzenia Sejmu przedstawiono sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
w 1921 roku nie umiało czytać ani pisać 33,1% obywateli naszego kraju w wieku powyżej 10 lat?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)

Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (1954-2024)
Tomasz Zawiła-Niedźwiecki urodził się 26 listopada 1954 r. w Krakowie. Po ukończeniu studiów na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1979 r. rozpoczął pracę w Instytucie Badawczym Leśnictwa, w którym w różnych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1780
Ukazuje się instrukcja techniczna pruskiego Wyższego Urzędu Górniczego dotycząca wykonywania i przechowywania map górniczych. Zgodnie z nią każda kopalnia winna posiadać po 2 mapy powierzchniowe i części podziemnej oraz jeden przekrój pionowy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama