wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-07-31| Geodezja, Mapy, Sprzęt, Edukacja, Ludzie

Mechanizm z Antykitery do obliczeń położenia planet


Inskrypcje na tajemniczym 2000-letnim mechanizmie zegarowym z Antykitery sugerują, że przedmiot ten powstał w wyniku inspiracji wcześniejszym urządzeniem zbudowanym przez greckiego matematyka Archimedesa.

Mechanizm został odnaleziony w 1901 roku, we wraku statku u wybrzeży greckiej wyspy Antykitera. Szacuje się, że pochodzi z ok. 100 r. p.n.e. Składa się z 30 kół zębatych i wskazówek (wykonanych z brązu) umieszczonych w drewnianej skrzynce. Jest to najbardziej zaawansowany instrument, który przetrwał do naszych czasów od starożytności.
Mechanizm z Antykitery był swego rodzaju komputerem, który wykorzystywał skomplikowane algorytmy do obliczenia położenia ciał niebieskich. Tarcza na froncie pokazywała położenie Słońca, Księżyca i gwiazd. Z drugiej strony znajdował się 19-letni kalendarz (słoneczny i księżycowy) oraz czasy zaćmień.

Pochodzenie mechanizmu z Antykitery jest niewiadome. Odszyfrowane ostatnio inskrypcje pokazują jednak, że kalendarz wykorzystuje lokalne nazwy miesięcy. Podobnych używali greccy koloniści, założyciele Koryntu, więc prawdopodobnym miejscem pochodzenia mechanizmu są Syrakuzy.
Alexander Jones z Instytutu Badań nad Światem Antycznym w Nowym Jorku, który odszyfrował inskrypcje twierdzi, że mechanizm służył do demonstracji zjawisk niedużym grupom ludzi, a nie jako narzędzie badawcze astronomów.

Urządzenie takie było opisywane m.in. przez Cycerona. Wspomina on, że jedno z nich zbudował w III w. p.n.e. Archimedes, jednak mechanizm z Antykitery powstał co najmniej wiek później.
Zagadkowe jest to, że instrument został znaleziony na statku rzymskim. Nie płynął on jednak z Sycylii, lecz ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego (około 60-70 r. p.n.e.). Prawdopodobnie wiózł zrabowane skarby z Grecji do Rzymu. To z kolei nie wyklucza, że mechanizm z Antykitery powstał w rejonie Rodos lub Aleksandrii, a używany miałby być w Syrakuzach (na Sycylii). Gdy statek zatonął, opisywany przedmiot miał już kilkadziesiąt lat.
W listopadzie ukaże się książka pt. „Decoding the Heavens” dotycząca zagadkowego urządzenia. Jej autorem jest Jo Marchant.

Źródło: New Scientist


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS