|2008-07-30|
Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje
Mikroprzedsiębiorstwa w PROW 2007-2013
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że trwają intensywne prace nad uruchomieniem działań pomocowych na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” w ramach „ Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”. Na cały okres funkcjonowania programu na ten cel Agencja będzie dysponowała ponad 1 mld euro ze źródeł krajowych i UE. Na ten rok przewidziano uruchomienie z tej kwoty nieco ponad 102 mln euro.
Rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, podpisane 17 lipca br. i zawierające szczegółowe warunki i tryb przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej dotyczące uruchomienia tych środków, pozwala Agencji na przyspieszenie prac nad uruchomieniem wypłat dla beneficjentów. Z funduszy na „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw” będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy chcą tworzyć nowe miejsca pracy na wsi. Wysokość dotacji jest uzależniona od skali wzrostu zatrudnienia w danym przedsiębiorstwie. Firma, która stworzy jedno lub dwa stanowiska pracy będzie mogła otrzymać do 100 tysięcy złotych, gdy zatrudni do 4 nowych osób może dostać 200 tysięcy złotych, a gdy nowych pracowników będzie więcej niż 5 ma szansę na 300 tysięcy złotych. Agencja będzie zwracała połowę kosztów, jakie przedsiębiorca poniesie na stworzenie nowych miejsc pracy. Z tej pomocy będą mogły skorzystać osoby fizyczne lub prawne, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które podejmą bądź już prowadzą działalność jako mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające poniżej 10 osób i których obrót roczny nie przekracza równowartości 2 milionów euro. W rozporządzeniu szczegółowo jest uregulowana kwestia w jakiej wielkości miejscowościach i na jakich obszarach muszą działać firmy by mogły wystąpić o wsparcie. Określone są też branże, które mogą z niej skorzystać.
Zdaniem prezesa ARiMR Dariusza Wojtasika, można się spodziewać w sumie około 30 tysięcy wniosków. Z beneficjentami, których wnioski przejdą pozytywną weryfikacje, Agencja podpisze umowy zawierające warunki wypłacania przyznanego wsparcia. Po zrealizowaniu przez beneficjenta jego biznesplanu i stworzeniu nowych miejsc pracy będzie on mógł złożyć wniosek o płatność. ARiMR sprawdzi wtedy taki wniosek i wykonanie umowy, ma na to trzy miesiące. Jeśli weryfikacja wypadnie pozytywnie, Agencja podejmie decyzje o wypłaceniu środków pomocowych.
Źródło: ARiMR
|