Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-02-14 | Geodezja, Prawo, Instytucje

ARiMR: Zagrożony PROW 2007-2013?


Zdaniem nowego prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusza Wojtasika instytucja, którą kieruje, przeżywa obecnie kryzys. Nie jest bowiem przygotowana do realizacji większości działań z zakresu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Sytuacja jest na tyle poważna, że nowe kierownictwo podjęło niezbędne kroki w celu zapobiegnięcia utracie środków finansowych. A w grę wchodzą olbrzymie pieniądze – 17 mld euro dla polskiego rolnictwa.

„Program Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz stan przygotowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do wdrażania tego programu. Zagrożenia, wydatkowanie środków finansowych w ramach nowej perspektywy finansowej” to temat dzisiejszej (14 lutego) konferencji prasowej kierownictwa ARiMR zorganizowanej w siedzibie tej instytucji w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyły także Bożena Lublińska-Kasprzak i Zofia Szalczyk, pełniące funkcje zastępców prezesa Agencji.

ARiMR zadeklarowała swoją uruchomienie tego programu do 1 stycznia 2007 r., a do dziś jest praktycznie do tego nieprzygotowana. Zdaniem prezesa Wojtasika podstawowym problemem Agencji w przygotowaniu do nowego okresu programowania jest brak systemu informatycznego. W grudniu 2006 r. ARiMR podpisała umowę na jego budowę, ale od tego czasu nic się w tym zakresie nie działo. Do chwili objęcia stanowiska przez nowego prezesa (23 stycznia br.) zlecenia uruchomienia tej umowy dla poszczególnych działań nie zostały wydane. W tej chwili dla większości działań system jest w trakcie budowy.
– Na ten moment są już wstępnie wypracowane harmonogramy naborów wniosków do poszczególnych działań – stwierdził prezes Wojtasik – natomiast nie możemy ich jeszcze dzisiaj w pełni ogłosić. Będzie to możliwe po zapewnieniu przez firmy budujące system informatyczny, że można ruszać z naborem.

Na wniosek ministra rolnictwa premier Donald Tusk zwrócił się do podległych sobie służb (NIK, ABW, MF) o zbadanie przyczyn takiego stanu rzeczy. Poprzednie kierownictwa Agencji podejmowały próby tworzenia harmonogramu naboru wniosków. I taki program na początku 2007 r. został stworzony, natomiast nie wszedł w życie. Na koniec 2007 r. powstał kolejny, który dla nowego prezesa ARiMR okazał się być nie do przyjęcia, ponieważ według jego założeń ostatnie działanie miało być uruchamiane w 2009 r. Byłoby to więc 2-letnie opóźnienie w absorpcji środków przez rolników.

Kierownictwo wraz partnerami Agencji przygotowało zatem nowy wstępny harmonogram działań:
•Priorytetem jest uruchomienie działania „Młody rolnik”. Wystartuje ono z początkiem marca. Prezes wierzy, że nie będzie niebezpieczeństwa utraty środków, które istniało jeszcze kilka dni temu.
•Drugą sprawą jest „Modernizacja gospodarstw rolnych”. Zdaniem prezesa kilometrowe kolejki rolników i 2-3-dniowe wyczekiwanie na złożenie wniosku to skandal. Minister rolnictwa, pracując nad nowelizacją rozporządzenia określającego pomoc finansową w ramach tego działania, zabezpieczył w niej kopertę finansową dla projektów, które uzyskają pozytywną ocenę i będą mogły uzyskać dofinansowanie. W związku z tym, zdaniem prezesa Wojtasika, środków nie zabraknie. Zmiana tego rozporządzenia jest już przygotowana, trafiła do konsultacji społecznych i lada moment będzie podpisana. Do tej pory w ramach tego działania rolnicy mogli rozpocząć realizację inwestycji dopiero po podpisaniu umowy. Według nowelizacji rolnik będzie mógł rozpocząć wszelkie inwestycje w momencie wejścia w życie tego rozporządzenia. Agencja przystąpiła już też do wstępnej weryfikacji wniosków (preselekcji).
•Na przełomie marca i kwietnia będą uruchomione dwa kolejne działania „Różnicowanie działalności w kierunku nierolniczym” oraz „Zwiększenie wartości dodanej podstawowej produkcji rolnej i leśnej”.

Prezes Wojtasik podkreślił też, że kierownictwo ARiMR podjęło niezbędne działania w celu usprawnienia pracy w Agencji (uproszczenie procedur, powołanie zespołów projektowych, decyzje kadrowe, zmiana systemu informowania o postępie prac w poszczególnych działaniach). Dla wyeliminowania w przyszłości zaistniałych błędów prowadzone są prace audytorskie i kontrolne w ARiMR. Ich efektem ma być sporządzenie raportu, który ma pokazać, jakie są przyczyny tak dużego opóźnienia prac. Prezes Wojtasik stwierdził, że na razie nie może tego jednoznacznie stwierdzić. Dodał równocześnie, że do połowy lutego br. ramach PROW uruchomione zostały tylko 4 działania, będące kontynuacją tych, dla których dużo wcześniej system był przygotowany.

Podkreślił też, że w Agencji jest wiele obszarów, w których nie jest źle. Z lepszym lub gorszym efektem prace tam postępują. Tym bardziej, że pracuje w niej wielu dobrze wykształconych i doświadczonych urzędników. Zdaniem prezesa Wojtasika dużym problemem jest natomiast plan finansowy ARiMR, który musi ulec istotnej korekcie. Stwierdził on, że brakuje środków na wiele podstawowych działań, które Agencja realizuje. Dziennikarzy zapewnił, że ma nadzieję, iż w najbliższych dniach będzie mógł poinformować o szczegółowym i ostatecznym harmonogramie naboru wniosków do PROW.

AW
Fot. ARiMR


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Zmiany na stanowiskach prezesów ARiMR, ANR i KRUS

Wczoraj (23 stycznia) zostali odwołani prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa...

ARiMR: nowy regulamin organizacyjny

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracuje już na podstawie nowego regulaminu organizacyjnego...

Więcej o nowym prezesie ARiMR

Przypomnijmy, że od 14 maja nowym prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa powołanym przez prezesa RM...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
księżyce Marsa nazywają się Fobos i Deimos?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Edward Rühle (1905-1988)

Edward  Rühle  (1905-1988)
Urodził się 2 września 1905 roku w Warszawie w rodzinie rymarza. W czasie I wojny światowej wraz z rodziną został zesłany w głąb Rosji (Ural). Po powrocie do kraju ukończył Gimnazjum im. Mikołaja Reja, a w 1926 roku rozpoczął studia na Wydziale...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1881

1881
Warszawa zawarła kontrakt z angielskim inżynierem Williamem Lindleyem (1808-1900) na budowę systemu kanalizacji i wodociągów w stolicy. W Biurze Budowy Wodociągów i Kanalizacji utworzono Wydział Pomiarów, który do 1887 r...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama