|2007-09-06|
Prawo, Przetargi, Ludzie, Instytucje
ARiMR: nowy regulamin organizacyjny
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pracuje już na podstawie nowego regulaminu organizacyjnego. Dostosowuje on strukturę departamentów i biur w ARiMR do nowych zadań związanych z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Reorganizacja biur i departamentów usprawni zarządzanie i zmniejszy liczbę stanowisk kierowniczych w ARiMR o 25%.
Leszek Droździel po otrzymaniu nominacji na stanowisko prezesa ARiMR,od premiera RP Jarosława Kaczyńskiego, podkreślał, że Agencja powinna wprowadzić nowy regulamin organizacyjny jak najszybciej, aby wdrażaniem nowych działań przewidzianych w PROW na lata 2007–2013 zajęły się odpowiednie oraz sprawnie zarządzane departamenty/biura w centrali i Oddziałach Regionalnych ARiMR. Nowy prezes zapowiadał również ograniczenie stanowisk kierowniczych m.in. w tych ogniwach, które zajmowały się w poprzednich latach programem SAPARD oraz obsługą funduszy strukturalnych funkcjonujących w latach 2004-2006. Po upływie miesiąca wprowadzane są w życie zamierzenia nowego Zarządu mające zapewnić warunki organizacyjne do sprawnego wdrażania nowych działań, w tym przede wszystkim dobrą obsługę beneficjentów ubiegających się w ARiMR o wsparcie finansowe z krajowych i unijnych funduszy. W Centrali ARiMR funkcjonować będzie 21 departamentów i 5 biur a liczba stanowisk kierowniczych zmniejszyła się o ¼;, z blisko 90 do ponad 60. Obecnie w skali kraju Agencja zatrudnia ponad 10,5 tys. osób, z tego ponad 7 tys. pracuje w 314 biurach powiatowych bezpośrednio obsługujących rolników. W centrali ARiMR pracuje 1,35 tys. osób, a w 16 Oddziałach Regionalnych niespełna 2,5 tys. pracowników.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pełni rolę agencji płatniczej odpowiedzialnej za wdrażanie unijnych funduszy wpierających modernizację sektora rolno-żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich. ARiMR udostępnia rolnikom instrumenty finansowe wspierające ekonomikę gospodarstw rolnych i ich modernizację oraz służące ochronie środowiska i przemianom społecznym na terenach wiejskich. W latach 2007-2013 Polska otrzyma około 30 mld euro na finansowanie wspólnej polityki rolnej, w tym kilkanaście miliardów na dopłaty obszarowe, z których korzysta corocznie około 1,45 mln rolników. W latach 2007-2013 do rolników i firm inwestujących w przetwórstwo spożywcze i działalność pozarolniczą na terenach wiejskich trafi 17 mld euro w ramach Programu Rozwoju Rolnictwa. Wdrażane też będą instrumenty pomocy krajowej, które uległy zmianie po 30 kwietnia br. Działalność ARiMR, odpowiadającej za racjonalne wdrażanie większości unijnych i krajowych środków finansowych kierowanych na obszary wiejskie, przyczynia się do postępu produkcyjnego i społecznego na tych terenach. Agencja realizując politykę rolną państwa likwiduje lukę cywilizacyjną i zmienia strukturę społeczno – ekonomiczną obszarów wiejskich. Ponadto na Agencji spoczywa obowiązek modernizacji sektora rybackiego.
Nowy regulamin organizacyjny ARiMR został wprowadzony na podstawie rozporządzenia ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 27 lipca br. w sprawie nadania statutu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (DzU nr 146 poz. 1023).
Radosław Iwański, rzecznik prasowy ARiMR
|