Prezes InPostu Rafał Brzoska, który reprezentuje stronę społeczną, przekazał, że do kierowanego przez niego zespołu zrzeszającego przedsiębiorców wpłynęło ponad 13 tys. propozycji zmian. Spośród nich 111 zostało już przekazanych rządowi. W tym pierwszym pakiecie zmian znalazła się propozycja zgłoszona przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Geodetów.
Zakłada ona dodanie do art. 12b Prawa geodezyjnego i kartograficznego ustępu 5d w brzmieniu:
„Organ Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, do którego przekazane zostały wyniki zgłoszonych prac geodezyjnych, których celem jest wymienione w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b, c oraz lit. i, czynności lub dokumentacje geodezyjne, potwierdza ich przyjęcie do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego wpisem do ewidencji materiałów tego zasobu i opatruje dokumenty i materiały przeznaczone dla podmiotu, na rzecz którego wykonawca prac geodezyjnych wykonuje prace geodezyjne, klauzulą urzędową, o której mowa w art. 40 ust. 3g pkt 3, nie czekając na wynik weryfikacji o której mowa w art. 12b ust. 1”.
Celem tej zmiany jest skrócenie czasu rozpoczęcia i zakończenia inwestycji przez oddzielenie administracyjnej weryfikacji wyników zgłoszonych prac od zamówionych przez inwestorów usług oraz materiałów.
„Ponieważ czynność weryfikacji (…) ma na celu wyłącznie sprawdzenie przekazywanych materiałów do PZGiK pod względem ich zgodności z obowiązującymi przepisami prawa z zakresu geodezji i kartografii, a nie wiarygodności i rzetelności danych pomiarowych, to tego typu czynności administracyjne mogą się odbywać równolegle do procesu inwestycyjnego, nie zakłócając go” – czytamy w uzasadnieniu propozycji.
Zmiany w prawie krajowym zaprezentowane przez zespół Rafała Brzoski mają zostać uwzględnione w rządowych projektach ustaw. Czy stanie się też tak z propozycją dot. procedur geodezyjnych? Czas pokaże.