Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-03-06 | JST, Planowanie przestrzenne

Jak edukować mieszkańców o planach ogólnych?

W mediach tematy związane z reformą planowania i zagospodarowania przestrzennego często przekazywane są w negatywny sposób, budząc tym samym obawy właścicieli nieruchomości. Stąd też szczególnie istotne staje się edukowanie i wyjaśnianie, czym są akty planowania przestrzennego, co odróżnia POG od MPZP, czemu służą i jak wygląda procedura ich sporządzania.


Ilustracja: Jak edukować mieszkańców o planach ogólnych?

„Nie będziesz mógł wybudować domu na własnej działce”, „za rok tysiące działek straci swoją wartość”, „jeśli chcesz się budować, to lepiej się pospiesz” – z takimi clickbaitowymi hasłami spotykał się chyba każdy z nas, przeglądając internetowe artykuły o planie ogólnym. Wywołują one dezorientację i skłaniają właścicieli m.in. do występowania o decyzje o warunkach zabudowy „na zapas”, co powoduje problemy w wielu urzędach.
Z kolei podana przez jednego z posłów niezweryfikowana informacja – „Nawet jeśli nie macie dzieci, nie wybudujecie domu dalej niż 1,5 km od szkoły” – wywołała w ostatnim czasie ożywioną dyskusję o gminnych standardach dostępności infrastruktury społecznej.

W związku z tym część gmin zdecydowała się na przygotowanie informatorów i broszur, których celem jest przybliżenie mieszkańcom założeń planu ogólnego oraz ułatwienie im udziału w procesie jego sporządzania. Opracowania te wyjaśniają przede wszystkim:
• czym jest plan ogólny i jak wygląda procedura jego uchwalenia,
• czym plan ogólny różni się od studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego,
• jakie są zasady bilansowania terenów zabudowy mieszkaniowej,
• czym są strefy planistyczne i profile funkcjonalne,
• jak prawidłowo uzupełnić pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego.

Poniżej zamieszczamy linki do wybranych 15 informatorów – zarówno z dużych miast, jak i małych gmin, które pokazują, że ważne treści można przekazać w przystępny sposób:
Ożarów Mazowiecki
Świnoujście
Baranów
Wyszków
Pruszków
Michałowice
Warszawa
Kielce
Godzianów
Bolesławiec
Strzelin
Stawiszyn
Nadarzyn
Jerzmanowa
Dąbrowa Górnicza

OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak oszukać GPS?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama