Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-03-04 | Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Wyścig po wuzetki - gminy apelują o zmiany przepisów

Nikt nie jest w stanie zatrzymać lawiny składanych wniosków, brakuje wykonawców do sporządzania projektów, urzędnicy są przeciążeni, a groźba kar pieniężnych jest realna – sygnalizuje Zarząd Związku Gmin Warmińsko-Mazurskich.


Ilustracja: Wyścig po wuzetki - gminy apelują o zmiany przepisów

W stanowisku, przesłanym m.in. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Związek podniósł temat wpływu reformy planowania przestrzennego na zadania gmin w zakresie wydawania warunków zabudowy oraz związanych z tym problemów.

Do końca 2025 r. (zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw termin ma zostać przedłużony do 30 czerwca 2026 r.) gminy mają obowiązek opracowania planu ogólnego, który znacznie ograniczy możliwość uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie ustawodawca postanowił, że do dnia wejścia w życie planów ogólnych możliwe będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na dotychczasowych zasadach.

Wraz z upowszechnieniem wiedzy o reformie, właściciele działek zaczęli masowo składać wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, aby zabezpieczyć sobie możliwość budowy w przyszłości, zwłaszcza że decyzje wydawane na „starych” zasadach są bezterminowe. Skutkiem tego jest lawinowy wzrost liczby wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – przykładowo w gminach Ryn i Olsztynek o 70%, w gminie Miłki o 85%, a w Świętajnie aż o 244%.

W efekcie zaczyna brakować specjalistów i pracowni urbanistycznych, którzy mogą opracować projekt decyzji, a urzędy mają problemy z dochowaniem ustawowego terminu 90 dni na jej wydanie. Co istotne, przepisy nakładają na samorządy kary pieniężne w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji.

Zarząd Związku zaapelował o pilną nowelizację przepisów. Wśród propozycji znalazła się możliwość zawieszenia postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na czas trwania procedury sporządzania planu ogólnego oraz zawieszenie przepisów o naliczaniu kar finansowych za przekroczenie terminu wydania decyzji dla wniosków złożonych w tym okresie. Jak podkreślono w piśmie, pierwsza propozycja może być trudna do zrealizowania ze względów społecznych, jednak druga – dotycząca zawieszenia kar – jest jak najbardziej realna. Obecnie istnieje ku temu dogodna okazja, gdyż do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Z pełną treścią pisma (opracowaną przez Adama Krogula – kierownika Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Urzędu Miejskiego w Olsztynku) można zapoznać się TUTAJ.

Źródło: ZGWM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama