W stanowisku, przesłanym m.in. do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Związek podniósł temat wpływu reformy planowania przestrzennego na zadania gmin w zakresie wydawania warunków zabudowy oraz związanych z tym problemów.
Do końca 2025 r. (zgodnie z projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw termin ma zostać przedłużony do 30 czerwca 2026 r.) gminy mają obowiązek opracowania planu ogólnego, który znacznie ograniczy możliwość uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Jednocześnie ustawodawca postanowił, że do dnia wejścia w życie planów ogólnych możliwe będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy na dotychczasowych zasadach.
Wraz z upowszechnieniem wiedzy o reformie, właściciele działek zaczęli masowo składać wnioski o wydanie decyzji o warunkach zabudowy, aby zabezpieczyć sobie możliwość budowy w przyszłości, zwłaszcza że decyzje wydawane na „starych” zasadach są bezterminowe. Skutkiem tego jest lawinowy wzrost liczby wniosków o wydanie decyzji o warunkach zabudowy – przykładowo w gminach Ryn i Olsztynek o 70%, w gminie Miłki o 85%, a w Świętajnie aż o 244%.
W efekcie zaczyna brakować specjalistów i pracowni urbanistycznych, którzy mogą opracować projekt decyzji, a urzędy mają problemy z dochowaniem ustawowego terminu 90 dni na jej wydanie. Co istotne, przepisy nakładają na samorządy kary pieniężne w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki w wydaniu decyzji.
Zarząd Związku zaapelował o pilną nowelizację przepisów. Wśród propozycji znalazła się możliwość zawieszenia postępowań o wydanie decyzji o warunkach zabudowy na czas trwania procedury sporządzania planu ogólnego oraz zawieszenie przepisów o naliczaniu kar finansowych za przekroczenie terminu wydania decyzji dla wniosków złożonych w tym okresie. Jak podkreślono w piśmie, pierwsza propozycja może być trudna do zrealizowania ze względów społecznych, jednak druga – dotycząca zawieszenia kar – jest jak najbardziej realna. Obecnie istnieje ku temu dogodna okazja, gdyż do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano nowelizację ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Z pełną treścią pisma (opracowaną przez Adama Krogula – kierownika Referatu Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Urzędu Miejskiego w Olsztynku) można zapoznać się
TUTAJ.