Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2025-02-18 | Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Pół roku więcej na opracowanie planów ogólnych. Jest propozycja rządu

Wczoraj (17 lutego) do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów trafił projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja zakłada m.in. wydłużenie terminu na opracowanie planu ogólnego gminy.


Ilustracja: Pół roku więcej na opracowanie planów ogólnych. Jest propozycja rządu

24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688, z późn. zm.), która zobligowała gminy do sporządzenia planów ogólnych. Dokument ten w znacznej mierze zastąpi dotychczasowe studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin, które zgodnie z art. 65 ww. nowelizacji stracą moc najpóźniej 1 stycznia 2026 r. W tym samym terminie zakończy się okres przejściowy i wejdą w życie wszystkie znowelizowane przepisy reformy systemu planowania przestrzennego.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami po 1 stycznia 2026 r. uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz wydawanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu będzie możliwe, jeśli w danej gminie wszedł w życie plan ogólny.
Mając jednak na uwadze stan zaawansowania prac nad POG, zdaniem rządu istnieje obawa, że dla wielu gmin termin ten będzie niewystarczający. W związku z tym zachodzi konieczność wydłużenia obowiązującego terminu, co pozwoli gminom na dokończenie procedur sporządzania planów ogólnych bez zawieszenia uchwalania planów miejscowych oraz wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Istotą ogłoszonych przez rząd rozwiązań jest zmiana terminu obowiązywania SUiKZP na dzień 30 czerwca 2026 r. W konsekwencji zmianie ulegną również inne powiązane terminy, w tym opracowania POG, określające wejście w życie poszczególnych znowelizowanych przepisów reformy systemu planowania przestrzennego.
Dodatkowo nowelizacja ma wyeliminować oczywiste omyłki oraz wątpliwości interpretacyjne.

Wskazany nowy termin – 30 czerwca 2026 r. – nie wydaje się być przypadkowy. Otóż do tego dnia 80% gmin musi opracować i przyjąć plan ogólny, aby miliony złotych z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) przeznaczone na wdrożenie reformy planowania przestrzennego nie przepadły.

Osobą odpowiedzialną na przygotowanie projektu jest sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Michał Jaros.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2025 r.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Zwycięski projekt studentów AGH
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama