|2024-12-06|
Geodezja, Teledetekcja, Edukacja
Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec
W ubiegłym miesiącu studenci z KNGK Geoinformatyka – koła działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie – w ramach realizacji grantu rektora pn. „Porównawcza analiza architektury miast Cesarstwa Austro-Węgierskiego” odwiedzili zaprzyjaźniony Uniwersytet Palackiego w czeskim Ołomuńcu.
Podczas wyjazdu uczestnicy zeskanowali jeden z obiektów Twierdzy Ołomuniec, a opiekunka koła dr inż. Paulina Lewińska przeprowadziła szkolenie ze skanowania laserowego dla miejscowych studentów.
Program naukowy wyjazdu obejmował wizytę w Katedrze Geoinformatyki, gdzie członków koła ugościł prof. Jarosław Burian. Krakowscy studenci zwiedzili dwa laboratoria. Jednym z nich było laboratorium druku 3D, gdzie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami i procesami związanymi z projektowaniem i produkcją modeli. Ponadto zobaczyli, jak przebiega drukowanie przestrzenne – od projektowania, aż po finalny produkt. Szczególnie interesujące okazały się technologie wielobarwnego, wielowarstwowego druku 3D stosowane w modelach witraży.
Katedra Geoinformatyki ma też jedno z najnowocześniejszych laboratoriów eyetrackingowych, które rozwijane jest od kilkunastu lat. Studenci zgłębili tam tajniki śledzenia ruchu gałek ocznych. Dzięki tej technologii można badać reakcje użytkowników na różne bodźce wizualne, co jest niezwykle przydatne m.in. w marketingu, psychologii oraz… przy redagowaniu map interaktywnych! Członkowie koła mogli sami przetestować sprzęt najnowszej generacji i zobaczyć, jak wygląda eksperyment oraz statystyczne opracowanie danych pomiarowych.
Wizyta w Ołomuńcu (11–12 listopada br.) była możliwa dzięki kontaktom nawiązanym przez dr. inż. Stanisława Szombarę, drugiego z opiekunów KNGK Geoinformatyka, podczas realizowanego w tym roku wyjazdu w ramach programu ERASMUS+. W trakcie wyjazdu nie zabrakło też czasu na zwiedzenie Ołomuńca i odkrycie wielu ciekawych i pięknych miejsc. Dzięki wizytom w laboratoriach i rozmowom z naukowcami z Uniwersytetu Palackiego studenci wrócili do Polski pełni nowych pomysłów i inspiracji.
Źródło: WGGiIŚ AGH
|