Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-12-06| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec

W ubiegłym miesiącu studenci z KNGK Geoinformatyka – koła działającego na Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie – w ramach realizacji grantu rektora pn. „Porównawcza analiza architektury miast Cesarstwa Austro-Węgierskiego” odwiedzili zaprzyjaźniony Uniwersytet Palackiego w czeskim Ołomuńcu.


Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec
Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec
Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec
Studenci AGH odwiedzili Ołomuniec

Podczas wyjazdu uczestnicy zeskanowali jeden z obiektów Twierdzy Ołomuniec, a opiekunka koła dr inż. Paulina Lewińska przeprowadziła szkolenie ze skanowania laserowego dla miejscowych studentów.

Program naukowy wyjazdu obejmował wizytę w Katedrze Geoinformatyki, gdzie członków koła ugościł prof. Jarosław Burian. Krakowscy studenci zwiedzili dwa laboratoria. Jednym z nich było laboratorium druku 3D, gdzie mogli zapoznać się z najnowszymi technologiami i procesami związanymi z projektowaniem i produkcją modeli. Ponadto zobaczyli, jak przebiega drukowanie przestrzenne – od projektowania, aż po finalny produkt. Szczególnie interesujące okazały się technologie wielobarwnego, wielowarstwowego druku 3D stosowane w modelach witraży.

Katedra Geoinformatyki ma też jedno z najnowocześniejszych laboratoriów eyetrackingowych, które rozwijane jest od kilkunastu lat. Studenci zgłębili tam tajniki śledzenia ruchu gałek ocznych. Dzięki tej technologii można badać reakcje użytkowników na różne bodźce wizualne, co jest niezwykle przydatne m.in. w marketingu, psychologii oraz… przy redagowaniu map interaktywnych! Członkowie koła mogli sami przetestować sprzęt najnowszej generacji i zobaczyć, jak wygląda eksperyment oraz statystyczne opracowanie danych pomiarowych.

Wizyta w Ołomuńcu (11–12 listopada br.) była możliwa dzięki kontaktom nawiązanym przez dr. inż. Stanisława Szombarę, drugiego z opiekunów KNGK Geoinformatyka, podczas realizowanego w tym roku wyjazdu w ramach programu ERASMUS+.
W trakcie wyjazdu nie zabrakło też czasu na zwiedzenie Ołomuńca i odkrycie wielu ciekawych i pięknych miejsc. Dzięki wizytom w laboratoriach i rozmowom z naukowcami z Uniwersytetu Palackiego studenci wrócili do Polski pełni nowych pomysłów i inspiracji.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama