Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-08-21| Geodezja, Edukacja

Naukowcy i studenci z AGH wykonywali pomiary w Peru

Zespół naukowców z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie – w składzie dr hab. inż. Paweł Ćwiąkała oraz dr inż. Edyta Puniach – w tym roku ponownie prowadził badania w ramach peruwiańsko-polskiego projektu archeologicznego „Wpływ ekstremalnych zjawisk klimatycznych na stan zachowania stanowisk archeologicznych w Peru”.


Naukowcy i studenci z AGH wykonywali pomiary w Peru
Naukowcy i studenci z AGH wykonywali pomiary w Peru
Naukowcy i studenci z AGH wykonywali pomiary w Peru
Naukowcy i studenci z AGH wykonywali pomiary w Peru

Projekt jest realizowany w ramach Grantów Interwencyjnych Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej przez interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Justynę Marchewkę-Długońską z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego we współpracy z niezależną peruwiańsko-polską grupą badawczą Programa de Investigación „Los valles de Barranca”.

Celem projektu jest zrozumienie skutków wpływu gwałtownych opadów i lawin błotnych na stanowiska archeologiczne, prognozowanie tempa ich degradacji oraz zabezpieczenie zabytków i szczątków ludzkich znajdujących się na ich powierzchni. Pomiary realizowane były w bogatej w stanowiska archeologiczne okolicy miasta Barranca.

Na okres trzech tygodni (od 27 czerwca do 19 lipca br.) do naukowców dołączył także zespół studentów specjalności geoinformacja i geodezja górnicza z koła naukowego KNGK Geoinformatyka WGGiIŚ AGH – inż. Zofia Lidwin oraz inż. Michał Zubek, który realizował projekt koła naukowego pn. „PPEGA – Polsko-Peruwiańska Ekspedycja Geodezyjno-Archeologiczna”.
Udział studentów w tej wyprawie był możliwy dzięki wsparciu finansowemu rektora AGH, dziekana WGGiIŚ, Stowarzyszenia Naukowego im. Stanisława Staszica, a także firm NaviGate i Capnor Poland.

Naukowcy i studenci utworzyli zespół geodezyjny, który codziennie wyruszał w teren, wykonywał naloty dronem, prowadził pomiary GPS oraz analizował zebrane dane. Pomiarem zostały objęte obszary, które w zeszłym sezonie badawczym mierzone były przez dr inż. Edytę Puniach i dr. hab. inż. Pawła Ćwiąkałę.
Ponadto studenci aktywnie wspierali zespół archeologów i antropologów przy badaniach powierzchniowych. Pozwoliło im to zwiększyć wiedzę z zakresu biologii człowieka, a także kultury oraz zwyczajów rozwijającej się w przeszłości cywilizacji Inków na terenie Peru.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama