Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-08| Geodezja

Naukowcy z AGH wykonują pomiary w Peru

Dr Edyta Puniach i dr hab. Paweł Ćwiąkała z Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH przebywają obecnie w Ameryce Południowej, gdzie udali się w ramach projektu „Wpływ ekstremalnych zjawisk klimatycznych na stan zachowania stanowisk archeologicznych w Peru”.


Naukowcy z AGH wykonują pomiary w Peru
Naukowcy z AGH wykonują pomiary w Peru
Naukowcy z AGH wykonują pomiary w Peru

Przedsięwzięcie realizowane jest przez interdyscyplinarny zespół kierowany przez dr Justynę Marchewkę-Długońską z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z niezależną grupą badawczą Programa de Investigación „Los valles de Barranca” – PIVAB , którą tworzą archeolodzy Plinio Guillen, Lukasz Majchrzak i Carlos Escobar.

Badania dotyczą wpływu anomalii klimatycznych wynikających z trwającego epizodu El Niño na obecny stan zachowania stanowisk archeologicznych w dolinach Supe, Pativilca i Fortaleza położonych około 200 km na północ od Limy, w okolicy miejscowości Barranca. Obszar ten jest kolebką tzw. cywilizacji Caral, czyli pierwszej wielkiej kultury neolitycznej rozwijającej się w Andach Środkowych w latach 3000–1800 p.n.e.

Ruiny zabudowań o charakterze miejskim, a także nekropolii, które stanowią jedyne źródło informacji na temat biologii, stanu zdrowia i jakości życia ówczesnych mieszkańców tych terenów, ulegają powolnemu niszczeniu zarówno wskutek działalności rabusiów, jak i wywołanych anomaliami klimatycznymi lawin błotnych.

Zapowiadany przez Międzynarodową Organizację Meteorologiczną oraz NASA epizod El Niño w najbliższych miesiącach będzie prawdopodobnie wyjątkowo silny. Zgodnie z tymi prognozami spowoduje on m.in. rekordowe upały na całym świecie, a także gwałtowne i ulewne deszcze w Peru, co może doprowadzić do szeregu katastrof na terenie pustyni peruwiańskiej. W konsekwencji spodziewany epizod El Niño może w znacznym stopniu przyczynić się do niszczenia stanowisk archeologicznych, co może oznaczać utratę ważnych i często jedynych informacji na temat zmian społecznych, a także zmian stanu zdrowia i jakości życia prekolumbijskich populacji zamieszkujących doliny Supe, Pativilca i Fortaleza.

Zadaniem naukowców z WGGiIŚ jest wykonanie dokumentacji stanowisk w dwóch seriach pomiarowych, pomiędzy którymi spodziewane jest wystąpienie największych anomalii klimatycznych. Kolejny wyjazd już w lipcu 2024 r.
Projekt realizowany jest w ramach Grantów Interwencyjnych Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej NAWA.

Źródło: WGGiIŚ AGH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS