|2024-08-22|
Geodezja, Edukacja
Medaliony geodezyjne na Wawelu
Niedawno na Wawelu, w wielu miejscach, pojawiły się metalowe medaliony. Są to wyjątkowe, bo artystycznie stylizowane, znaki punktów osnowy geodezyjnej, które w przyszłości będą również pełnić dodatkową funkcję edukacyjną.
To popularne na Zachodzie rozwiązanie w Polsce po raz pierwszy wprowadzone będzie właśnie na Wawelu. Odlewy medalionów wykonane zostały na podstawie modeli 3D przygotowanych przez absolwenta Wydziału Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska AGH w Krakowie inż. Szymona Zimniaka (brał on również udział w projekcie związanym z powstaniem ceramicznych szachów AGH).
Po stabilizacji znaków geodezyjnych w postaci medalionów 19 sierpnia 2024 r. rozpoczął się niezwykły projekt polegający na budowie sieci osnowy geodezyjnej na Zamku Królewskim na Wawelu. Projekt ten jest realizowany w ramach wykonywanych przez studentów WGGiIŚ prac dyplomowych prowadzonych pod opieką dr inż. Anny Przewięźlikowskiej i ze wsparciem merytorycznym dr inż. Tadeusza Szczutko, emerytowanego pracownika WGGiiŚ AGH. Projekt ze strony Zamku Królewskiego na Wawelu koordynowany jest przez jego inicjatora – Mariusza Meusa z akcji „Honorowy Południk Krakowski”.
Przez kilka dni, od świtu do zmierzchu, studenci wykonywali pomiary medalionów z wykorzystaniem metod satelitarnych GNSS oraz klasycznych. Wielogodzinne obserwacje statyczne satelitów okrążających Ziemię na wysokości około 20 tys. km umożliwią obliczenie dokładnych współrzędnych tych punktów.
Dzięki uprzejmości firmy TPI Kraków, która na czas pomiarów na Wawelu wypożyczyła sprzęt geodezyjny i oprogramowanie firmy Topcon, studenci mogli zapoznać się z najnowszą technologią pomiarową i przetestować ją w praktyce.
To dopiero początek wielkiej kampanii pomiarów geodezyjnych na Wawelu, w której skład wejdą także pomiary zabytkowych reperów wawelskich oraz punktów poligonowych we wnętrzach pałacu.
Źródło: WGGiIŚ AGH
|