Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-28| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Sztuczna inteligencja oszacuje wysokość budynków

Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej wraz z zespołem z Creotech Instruments S.A stworzyli nowatorski algorytm wykorzystujący sztuczną inteligencję do szacowania wysokości budynków i innych obiektów na podstawie pojedynczych zobrazowań satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Opracowana metoda umożliwia szybkie i ekonomiczne pozyskiwanie danych istotnych dla infrastruktury miejskiej, lotnisk i planowania przestrzennego.


Sztuczna inteligencja oszacuje wysokość budynków

– Nasze badania miały na celu opracowanie automatycznej metody, która pozwala na ekstrakcję cieni z obrazów satelitarnych i ich analizę w kontekście oszacowania wysokości obiektów – wyjaśnia dr hab. inż. Damian Wierzbicki, prof. WAT.

W tym celu naukowcy wykorzystali zaawansowane techniki przetwarzania obrazu i sztuczną inteligencję (AI), która analizuje na podstawie wielu zmiennych relacje między cieniami i metadanymi zobrazowań, takimi jak kąt elewacji słońca i azymut satelity.

Metoda była testowana na przykładzie Warszawy. Wyniki porównano z precyzyjnymi danymi referencyjnymi pochodzącymi z lotniczego skaningu laserowego (ALS) oraz z klasycznych pomiarów geodezyjnych. Uzyskane rezultaty nie są jeszcze zbyt dokładne, ale zdaniem naukowca w wielu przypadkach wystarczające do uzyskania wiarygodnych informacji na temat wysokości wybranych grup obiektów.

– Planujemy dalsze prace nad udoskonaleniem naszej metody. W eksperymentach przeprowadzonych do tej pory bazowaliśmy na wysokorozdzielczych zobrazowaniach satelitarnych pozyskiwanych z dużych systemów obrazowania satelitarnego. W przyszłości chcielibyśmy opracowaną przez nas metodykę zastosować dla zobrazowań pochodzących z systemów mikro- i nanosatelitarnych. Będziemy również pracować nad poszerzeniem naszej bazy próbek cieni, aby uzyskiwane dokładności były wyższe – deklaruje naukowiec.

Podejście bazujące na analizie zobrazowań satelitarnych pozwala na szybsze i tańsze uzyskanie informacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami, takimi jak zdjęcia lotnicze czy pomiary wykonane klasycznymi technikami geodezyjnymi. Jedno zobrazowanie satelitarne dla obszaru miasta wystarcza, aby oszacować wysokości budynków oraz innych obiektów antropogenicznych i naturalnych.

Nowa technologia może znaleźć szerokie zastosowanie w różnych obszarach. W systemach informacji geograficznej (GIS) umożliwia monitorowanie przeszkód lotniczych w pobliżu lotnisk, opracowywanie map drzew czy symulowanie dostępu do światła słonecznego w przestrzeni miejskiej. Algorytm może sprawdzić, czy wysokie budynki nie powodują nadmiernego zacienienia innych obiektów i czy mieszkańcy mają dostęp do światła o odpowiednim natężeniu.

Wyniki badań ukazały się w czasopiśmie „Sensors” pod tytułem „The Use of Deep Learning Methods for Object Height Estimation in High Resolution Satellite Images”. W badaniach udział wzięli: dr hab. inż. Damian Wierzbicki, prof. WAT, mgr inż. Kinga Karwowska i płk prof. dr hab. inż. Michał Kędzierski, a także spoza WAT – Szymon Glinka i Jarosław Bajer z Creotech Instruments S.A.

Marcin Wrzos, WAT


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS