Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-06-27 | Mapy, Edukacja

Kartografia inkluzywna pozwala niewidomym dostrzec piękno parków

Naukowcy z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej zorganizowali w parku romantycznym w Arkadii warsztaty z wykorzystaniem map dotykowych. Uczniowie czterech klas ze szkół ponadpodstawowych uczyli się posługiwania tyflomapami opracowanymi w ramach projektu „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”.


Ilustracja: Kartografia inkluzywna pozwala niewidomym dostrzec piękno parków
Ilustracja: Kartografia inkluzywna pozwala niewidomym dostrzec piękno parków
Ilustracja: Kartografia inkluzywna pozwala niewidomym dostrzec piękno parków

Warsztaty dla podopiecznych Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach współprowadzili nauczyciele, którzy już wcześniej – na lekcjach geografii – zapoznali młodzież z tyflomapami oraz ze stylistyką założeń parkowych. Tyflomapy w najbliższym czasie trafią do kolejnych miejsc i będą służyły turystom odwiedzającym parki, ośrodkom uczącym dzieci niewidome i słabowidzące oraz członkom i podopiecznym Polskiego Związku Niewidomych. Już wcześniej, podczas majowej konferencji, takie komplety otrzymali przedstawiciele parków: Ogrodu Japońskiego we Wrocławiu, Parku Angielskiego w Krasiczynie i Ogrodu Barokowego w Wilanowie.

W projekcie prowadzonym przez dr hab. inż. Albinę Mościcką, prof. WAT, uczestniczą eksperci - geoinżynierowie i kartografowie z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT: dr hab. inż. Andrzej Araszkiewicz, dr inż. Jakub Wabiński oraz dr inż. Damian Kiliszek oraz pedagog specjalny z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie dr Emilia Śmiechowska-Petrovskij i dr Annę Traut-Seliga z Akademii Nauk Stosowanych Stefana Batorego w Skierniewicach - naszą ekspertka od założeń parkowych.

Naukowcy zidentyfikowali podstawowe, unikalne cechy każdego stylu parkowego, które należy zawrzeć na mapie dotykowej. Ustalili, jakie elementy są decydujące dla danego stylu. Jeśli cechą stylu były rzeźby i budowle, nie zaznaczano nasadzeń i krzewów. Jeśli cechą stylu były zielone ogrodzenia z krzewów - zostały one uwzględnione. Następnie ustalono, jakie znaki należy przypisać poszczególnym elementom (kropki, linie, figury), jakie powinny być ich wysokości i odstępy między nimi - aby były jak najbardziej czytelne dla użytkowników. Na każdym etapie testy prowadzone były z udziałem osób niewidomych i słabowidzących. Z uwagi na tę ostatnią grupę ustalono również najbardziej rozpoznawalne kolory i przypisano je znakom dotykowym.

Naukowcy od podstaw opracowali koncepcję przedstawiania na tyflomapach cech historycznych ogrodów projektowanych w różnych stylach: renesansowym, barokowym, angielskim, romantycznym i japońskim. Z pomocą pedagożki specjalnej wybrano najlepszy sposób, w jaki osoby o specjalnych potrzebach (ociemniałe) mogą poznawać zabytkowe ogrody w różnych stylach. Badania obejmowały m.in. projektowanie znaków dotykowych i graficznych oraz sposób ich metodycznego testowania przez osoby niewidome i słabowidzące. Testowano także kilkanaście technik druku, docelowo wybrana została technika druku UV. Projekt zakończy się w lipcu 2024 r.

Zespół z WIG WAT planuje utworzyć specjalną stronę internetową, która będzie gromadziła wiedzę (know-how) dotyczącą tworzenia tyflomap. Naukowcy rozwijają prace w ramach rozpoczętego w maju br. projektu: Platforma międzynarodowej wymiany wiedzy tyflograficznej finansowanego w ramach konkursu Nauka dla Społeczeństwa II.

Powstaje też podstrona na stronie Polskiego Związku Niewidomych, gdzie zostaną zawarte opisy parków w formie audiodeskrypcji. Wyniki pierwszego projektu, kończącego się w lipcu br., zostaną upowszechnione również przez same parki - w ich kanałach komunikacyjnych.

Źródło: WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Jak opracować tyflomapę zabytkowego parku?

W Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie 23 maja odbędzie się konferencja podsumowująca...

Powstała tyflomapa kampusu AGH

Wszystkie budynki należące do Kampusu Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a także okalające je ulice opisane w...

Tyflomapy na wyciągnięcie ręki? To możliwe

Przekonuje o tym doktorant na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT Jakub Wabiński. Jeszcze w...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w Australii licencje na prace geodezyjne zaczęto wydawać w latach 40. XIX wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Erik Grafarend (1939-2020)

Erik Grafarend (1939-2020)
Znany na świecie niemiecki geodeta, który wniósł istotny wkład w rozwój nowoczesnych metod matematycznych w geodezji. Erik Wilhelm Grafarend urodził się 30 października 1939 r. w Essen. Studiował geodezję górniczą na Politechnice...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1771
Szkot James Watt (1736-1819), wynalazca m.in. silnika parowego, zastosował po raz pierwszy w lunecie nitki dalmiercze umożliwiające pomiar odległości.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2