|2024-03-06|
Mapy, Edukacja
Jak opracować tyflomapę zabytkowego parku?
W Klubie Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie 23 maja odbędzie się konferencja podsumowująca projekt pt. „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych”.
Celem projektu było wypracowanie i pilotażowe wdrożenie kompleksowej technologii opracowywania niskobudżetowych tyflomap walorów kulturowych zabytkowych parków i ogrodów, zwiększających dostępność oferty turystycznej i kulturowej dla osób niewidomych i słabowidzących.
Podczas konferencji uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat parków i ogrodów projektowanych w różnych stylach – od renesansowych i barokowych, przez ogrody krajobrazowe, aż po orientalne ogrody japońskie. Zaprezentowana zostanie im idea przedstawiania na tyflomapach cech różnych stylów ogrodowych oraz edukacji osób niewidomych i słabowidzących w zakresie ich poznawania. Prelegenci podzielą się metodycznymi i praktycznymi aspektami całego procesu redakcji map i doboru technik ich druku, przeprowadzonego w ścisłej współpracy z odbiorcami map, czyli osobami niewidomymi i słabowidzącymi. Z uwagi na fakt, że konferencje poświęcone tyflokartografii odbywają się bardzo rzadko, część spotkania poświęcona będzie na wystąpienia osób z innych ośrodków zajmujących się rozwiązaniami dla osób niewidomych i słabowidzących.
Udział w konferencja jest nieodpłatny. Osoby zainteresowanie uczestnictwem w wydarzeniu proszone są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Więcej informacji o konferencji Program wydarzenia
Projekt „Technologia opracowania tyflomap zabytkowych założeń parkowych” – finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju – realizowany był w Wojskowej Akademii Technicznej w latach 2021–2024.
Źródło: WAT
|