|2024-11-04|
Prawo, JST, Planowanie przestrzenne
Jak klasyfikować wydatki związane z planem ogólnym?
Wójt jednej z gmin zwrócił się do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie sposobu klasyfikowania wydatków budżetu gminy na wykonanie projektu planu ogólnego w kontekście ewentualnego uznawania go za wartość niematerialno-prawną.
W odpowiedzi Izba odniosła się ogólnie do poruszonej problematyki, wskazując aspekty prawne, na które należy zwrócić uwagę. Odmówiła natomiast udzielenia szczegółowej odpowiedzi, wskazując, że zapytanie nie spełnia wymogów przewidzianych dla wniosków o udzielenie wyjaśnienia w sprawie stosowania przepisów o finansach publicznych.
RIO wskazała, że zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości przez wartości niematerialne i prawne rozumie się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki. Do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się również nabytą wartość firmy oraz koszty zakończonych prac rozwojowych.
Zdaniem Izby plan ogólny, czyli akt prawny w zakresie planowania przestrzennego, nie spełnia przywołanych wyżej kryteriów. Wspomniane opracowanie nie stanowi podstawy do realizacji inwestycji, natomiast posiada cechy usługi polegającej na wykonaniu określonego opracowania planistycznego, o ogólnym, uniwersalnym charakterze. W dalszej konsekwencji daje to podstawy do klasyfikowania takiego zadania jako wydatku bieżącego.
Przywołane wyjaśnienia są wyłącznie stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Gdańsku, która nie posiada kompetencji do dokonywania powszechnie obowiązującej wykładni przepisów prawa.
OH
|