wiadomościreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-09-13| Prawo

Jaki będzie plan ogólny? Jest projekt rozporządzenia

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy.


Jaki będzie plan ogólny? Jest projekt rozporządzenia <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Przypomnijmy, że plan ogólny – opracowanie planistyczne w randze aktu prawa miejscowego obejmujące całą gminę – wprowadza opublikowana 24 sierpnia br. nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (upzp). Zgodnie z jej zapisami na sporządzenie planu ogólnego gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r. W związku z tym niezbędne jest wydanie aktu wykonawczego określającego sposób przygotowania projektu planu ogólnego gminy.

Jak podkreśla MRiT, kluczowym ustaleniem planu ogólnego będzie podział gminy na strefy planistyczne obrazujące strukturę funkcjonalno-przestrzenną. Zgodnie z upoważnieniem ustawowym w rozporządzeniu opisana zostanie charakterystyka stref planistycznych wskazanych w ustawie, obejmująca m.in. sposób określania profilu funkcjonalnego stref, czyli funkcji zabudowy i zagospodarowania terenów, z którymi na podstawie art. 20 i art. 54 upzp będzie badana zgodność planów miejscowych i decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Rozporządzenie określi także minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej w strefach. Zdaniem resortu rozwoju określenie udziału powierzchni biologicznie czynnej na poziomie regulacji ogólnokrajowej ma szczególne znaczenie dla ładu przestrzennego, zrównoważonego rozwoju, jak również w kontekście adaptacji do zmian klimatu i wzmacniania odporności miast na te zmiany.

W rozporządzeniu znajdą się ponadto zapisy dotyczące postępowania w zakresie bilansowania terenów przeznaczonych pod zabudowę. Jak zaznacza ministerstwo, doprecyzowanie zasad sporządzania bilansu i oparcie go o obiektywne i mierzalne wskaźniki charakteryzujące zapotrzebowanie na zabudowę pozwoli w równie precyzyjny i racjonalny sposób wyznaczać odpowiednie rezerwy terenowe. Efektywne wykorzystanie gruntów pozwoli optymalnie programować realizację wymaganego wyposażenia nowych terenów budowlanych w usługi publiczne, a tym samym ułatwi planowanie budżetu gminy.

Nadzór nad poprawnością procedury sporządzania planu ogólnego sprawować będzie wojewoda. Realizację tego zadania umożliwi określenie w ramach rozporządzenia, w jaki sposób przygotowuje się dokumentację prac planistycznych odpowiadającą poszczególnym etapom sporządzania i uchwalania planu.

Nowy akt określi także sposób stosowania oznaczeń, nazewnictwa, standardów oraz sposób prezentacji graficznej danych przestrzennych, a także sposób tworzenia gminnego katalogu stref planistycznych, by zapewnić jednolitość w tym zakresie w skali całego kraju. Ponieważ plan ogólny będzie pierwszym aktem planowania przestrzennego pozbawionym części graficznej w tradycyjnym rozumieniu, w rozporządzeniu znajdą się zapisy wskazujące, w jaki sposób sporządza się wypis i wyrys z tego dokumentu w oparciu o ustalenia planu ogólnego zawarte w danych przestrzennych.

Opisywane rozporządzenia jest kolejnych aktem wykonawczym, którego przygotowanie wymusiła nowelizacja upzp. Wcześniej poznaliśmy:
projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS