Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-04| GIS, Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Czy Wtyczka APP 2 prawidłowo wyznacza obszary do zabudowy?

Obszar uzupełnienia zabudowy (OUZ) jest fakultatywnym, ale bardzo istotnym elementem planu ogólnego gminy. Położenie działki na jego obszarze jest jednym z wymogów możliwości wydania decyzji o warunkach zabudowy w przypadku, gdy nie jest uchwalony plan miejscowy. Dr Tomasz Giętkowski zwrócił uwagę na wadę algorytmu generowania OUZ przez Wtyczkę APP 2, która może skutkować wyłączeniem z zabudowy obszarów spełniających warunki rozporządzenia.


Czy Wtyczka APP 2 prawidłowo wyznacza obszary do zabudowy? <br />
Wynik działania algorytmu dr. Giętkowskiego
Wynik działania algorytmu dr. Giętkowskiego

Aproksymacja odległości buforowania może się mocno różnić w zależności od parametrów i funkcji generujących. Przygotowując narzędzia wspierające tworzenie planu ogólnego gminy, dr Giętkowski porównał więc wyniki generowania OUZ własnym skryptem z algorytmem zastosowanym we wtyczce APP 2. Obie metody dały różne wyniki w zakresie liczby wyznaczonych obiektów, co może powodować poważne konsekwencje na późniejszym etapie ustalenia przeznaczenia nieruchomości.

Aby wyznaczyć OUZ, należy określić bufor 50 m wokół zgrupowania co najmniej 5 budynków (o określonym kodzie według Klasyfikacji Środków Trwałych), w którym obrys każdego z budynków w zgrupowaniu znajduje się w odległości nie większej niż 100 m od obrysu co najmniej jednego innego budynku w zgrupowaniu. Następnie powstały bufor zmniejsza się o 40 m od jego granicy.

Autor w swoim badaniu określił zgrupowania budynków metodą grafu, licząc po kolei odległości między budynkami i dołączając do zgrupowania te, które leżą w odległości nie większej niż 100 m. Po tej operacji zauważył, że istnieją zgrupowania, które nie mają poligonu OUZ generowanego przez wtyczkę.

Wtyczka APP 2 do generowania bufora używa funkcji QGIS native:buffer z parametrem 5 segmentów, w której aproksymacja zasięgu bufora nie spełnia założenia, że dwa bufory 50 m, od dwóch ścian budynków, które to ściany są odległe o 100 metrów, będą miały część wspólną lub wspólną krawędź. W swoim skrypcie autor wykorzystał natomiast metodę Pythona – geometry.buffer – z parametrem 10 segmentów, która pozwoliła na wyznaczenie części wspólnej dla buforów budynków odległych o 99,66 m.

Zgodnie z założeniami przyjętymi we wtyczce z potencjalnego OUZ usuwa się te poligony powstałe z 50 m buforów budynków, które nie mają wewnątrz pięciu budynków. Zatem jeśli bufory od budynków odległych mniej niż 100 m od siebie przynajmniej się nie stykają, to pozostają rozdzielone, a budynki w nich liczone są osobno, pomimo faktu, że w rzeczywistości spełniają warunek zgrupowania z rozporządzenia.

Szczegółowy opis badania oraz przykłady różnic można znaleźć w artykule.

Źródło: Tomasz Giętkowski, geoanalityka.pl


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama