Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-09| Software, JST, Planowanie przestrzenne

Geo-System o nowej wersji ministerialnego walidatora APP

Firma Geo-System przyjrzała się udostępnionej na początku lipca przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii nowej wersji przeglądarki danych planistycznych – narzędzia m.in. do walidacji plików APP (GML) – w której możliwe jest także sprawdzenie plików dla zbiorów POG (planu ogólnego gminy). Swoimi wrażeniami firma dzieli się na blogu.


Geo-System o nowej wersji ministerialnego walidatora APP

Na wstępie Geo-System przypomina, że przez wiele miesięcy – od listopada 2023 r., kiedy to zaczęły obowiązywać nowelizacja rozporządzenia ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego oraz schemat aplikacyjny w wersji 2.0 – walidator ministerstwa był niedostosowany do zmienionych przepisów i nie obsługiwał plików GML z danymi dla planów ogólnych.
Z tego też powodu ponad 600 gmin, które przez ten czas uchwaliły przystąpienia do sporządzenia planu ogólnego gminy i stworzyły inicjalne dane APP, aby sprawdzić poprawność pliku GML, musiało korzystać z zewnętrznych narzędzi do walidacji w oparciu o plik ze schematem XSD.

Nowy walidator na stronie gov.pl nie tylko weryfikuje zgodność pliku GML ze schematem i wymogami wynikającymi z rozporządzenia, ale także dokonuje dodatkowych sprawdzeń. Jak zauważa Geo-System, część z nich odnosi się do specyfikacji danych 2.0, która nadal jest na etapie projektu i zgodnie z informacjami przestawionymi na konferencji MRiT 4 lipca br. będzie jeszcze ulegać zmianom wynikającym z prowadzonych na początku roku konsultacji. Natomiast inne zdają się w ogóle nie wynikać z żadnych zapisów ustawy, rozporządzenia ani specyfikacji, jak np. wymóg zapisu tytułu aktu w ściśle określonej formie, gdzie rozróżniana jest nawet wielkość liter.

W ocenie Geo-Systemu sposób działania nowego walidatora, w którym na równi stosuje się kryteria „ścisłe” (wynikające z obowiązującego rozporządzenia i schematu), a także wymogi z projektowanych zapisów specyfikacji oraz zupełnie arbitralne, jest niewłaściwy.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS