|2024-10-25|
GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Edukacja
Polskie firmy zacieśniają współpracę na rzecz rozwoju sektora obserwacji Ziemi
Powstało Polskie Partnerstwo dla Obserwacji Ziemi, którego celem jest bliska współpraca rodzimych firm oraz instytucji naukowych i edukacyjnych w zakresie kształtowania polskiej polityki kosmicznej i rozwoju nowych technologii obrazowania globu. Wspólna inicjatywa to odpowiedź na rosnące znaczenie danych satelitarnych w obszarze gospodarki i bezpieczeństwa. Ma stanowić ona strategiczny krok w kierunku budowania autonomicznych zdolności Polski jako europejskiego lidera w zakresie satelitarnego obrazowania Ziemi.
Sygnatariusze Polskiego Partnerstwa dla Obserwacji Ziemi
|
|
|
|
|
|
We wspólne działania zaangażowało się 7 firm – CloudFerro, Creotech Instruments, KP Labs, ITTI, Blue Dot Solutions, GISPartner, Eycore, a także 3 instytucje naukowe i edukacyjne – Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechnika Warszawska (Wydział Geodezji i Kartografii, Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Satelitarnych) oraz Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
Sygnatariusze podpisanego wczoraj (24 października) porozumienia zobowiązali się do podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz budowania polskich zdolności i kompetencji w dziedzinie obserwacji Ziemi. Te z kolei mają się przyczynić do wypracowania polskiej autonomii w tym obszarze, umożliwiając skuteczne reagowanie państwa na wyzwania geopolityczne i środowiskowe, a także sytuacje kryzysowe.
– Obszar obserwacji Ziemi zasługuje dzisiaj na specjalną uwagę, zarówno biznesu, jak i administracji publicznej. Stał się on bowiem polską specjalizacją w sektorze kosmicznym, a osiągnięcia i możliwości rodzimych firm sprawiają, że Polska odgrywa istotną rolę np. przy bieżących operacjach satelitarnych zleconych przez Komisję Europejską – mówił Maciej Krzyżanowski, prezes CloudFerro. – Jesteśmy dumni, że możemy dzisiaj połączyć siły z najważniejszymi graczami branży, aby wyznaczać kierunek jej rozwoju i wspólnie wzmacniać autonomiczne kompetencje Polski w tym zakresie – dodał.
• Wielka szansa Polski w Europie
Dziedzina obserwacji Ziemi jest kluczowa zarówno w skali krajowej, jak i globalnej, ponieważ wpływa na strategiczne gałęzie gospodarki, takie jak zarządzanie kryzysowe, monitorowanie klimatu, rolnictwo czy obronność. Zobrazowania satelitarne dają pełny i aktualny wgląd w sytuację na powierzchni Ziemi. Dzięki nim możliwe jest tworzenie map terenów, monitorowanie i prognozowanie pogody, a nawet badanie struktury ziemi, poszukiwanie surowców naturalnych, ocena stanu upraw czy śledzenie zmian w ekosystemach i monitorowanie katastrof ekologicznych. Są zatem źródłem cennej wiedzy dla milionów badaczy, naukowców i decydentów politycznych.
To właśnie na dziedzinie obserwacji Ziemi m.in. skupia się Europejska Agencja Kosmiczna. Prawie 1/3 jej budżetu przeznaczana jest na ten właśnie obszar. Część z nich trafia do polskiego biznesu – projekty związane z satelitarnymi obserwacjami Ziemi stanowią około 40% wszystkich kontraktów uzyskanych przez polskie podmioty w ESA, a biorąc pod uwagę 10 największych programów ESA jest to 55%. Świadczy to nie tylko o specjalizacji rodzimego przemysłu w tym obszarze, ale także o wysokim zaufaniu, jakim obdarzają go europejskie instytucje.
Polskie firmy już dzisiaj mogą pochwalić się znaczącymi osiągnięciami w tym obszarze. Przykładowo CloudFerro jest głównym dostawcą technologii i operatorem największego na świecie repozytorium z danymi satelitarnymi programu Copernicus – Copernicus Data Space Ecosystem, a firma Creotech Instruments zbudowała największego i najbardziej zaawansowanego polskiego satelitę EagleEye, który został wyniesiony na orbitę.
– Zaczęliśmy budować polski przemysł kosmiczny 12 lat temu praktycznie od zera. Dziś, razem z innymi firmami wchodzącymi w skład Partnerstwa, dostarczamy kompletne systemy satelitarne do pozyskiwania i przetwarzania danych satelitarnych o najwyższym poziomie zaawansowania – podkreślał Jacek Kosiec, wiceprezes Zarządu Creotech Instruments. – Z powodzeniem konkurujemy z innymi firmami i instytucjami z Europy Zachodniej. Mamy partnerskie relacje z najważniejszymi graczami branży, a często nawet to my jesteśmy liderami w najważniejszych przedsięwzięciach kosmicznych. Polskie Partnerstwo dla obserwacji Ziemi jest z jednej strony wyrazem naszej asertywności, a z drugiej stanowi krok do konsolidacji krajowego potencjału. To również ważna deklaracja gotowości do podejmowania jeszcze większych i bardziej złożonych projektów – podsumował wiceprezes Creotech Instruments.
• Cztery filary współpracy
Partnerstwo opiera się na czterech filarach, na których realizowane będą wspólne działania. Są to: • Kształtowanie polskiej strategii kosmicznej – celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska branży wobec kształtu Polskiej Strategii Kosmicznej oraz Krajowego Programu Kosmicznego. • Wzmocnienie polskich kompetencji w obszarze obserwacji Ziemi – obserwacja Ziemi ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego kluczowe jest, aby państwo polskie posiadało autonomiczne zdolności w tym obszarze. Partnerstwo ma za zadanie wzmacniać te zdolności, aby kluczowe procesy – od pozyskiwania danych po ich przetwarzanie i analizę – mogły być realizowane w kraju. • Zwiększenie inwestycji w technologie obserwacji satelitarnych – Partnerstwo ma promować większe wsparcie finansowe dla polskich firm działających w obszarze satelitarnych obserwacji Ziemi, szczególnie ze strony administracji publicznej, co pomoże firmom szybciej wprowadzać na rynek innowacyjne rozwiązania. • Współpraca z jednostkami badawczo-naukowymi – rozwój polskiego sektora obserwacji Ziemi będzie ściśle związany z budowaniem nowych kompetencji. Partnerstwo stawia na rozwój współpracy z uczelniami i ośrodkami badawczymi, aby wzmocnić transfer wiedzy, wspierać badania naukowe oraz kształcenie przyszłych kadr.
Partnerstwo ma nie tylko umocnić pozycję Polski jako lidera w dziedzinie obserwacji Ziemi w Europie, ale także otworzyć nowe możliwości rozwoju gospodarczego opartego na innowacjach technologicznych w sektorze kosmicznym.
Źródło: CloudFerro
|