Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-08-19| Geodezja, Teledetekcja, Sprzęt

"Oko orła" wzniosło się w przestworza - polski satelita już na orbicie

16 sierpnia rakieta Falcon-9 wyniosła na orbitę satelitę EagleEye. Tym samym Polska dołączyła do elitarnego grona państw zdolnych do zbudowania i przetestowania w przestrzenie kosmicznej satelity ważącego ponad 50 kg.


"Oko orła" wzniosło się w przestworza - polski satelita już na orbicie
"Oko orła" wzniosło się w przestworza - polski satelita już na orbicie

EagleEye to jak dotąd największy polski satelita, waży ok. 55 kg. Jego wymiary przy rozłożonych panelach solarnych to 55 x 150 x 90 cm, a przy złożonych – 65 x 50 x 90 cm. Satelita został zbudowany na autorskiej platformie HyperSat firmy Creotech. Do komunikacji wykorzystuje dwa systemy radiowe, a przesyłanie danych będzie możliwe z prędkością do 50 Mbps. Satelita ma też napęd jonowy służący do zmiany oraz utrzymania orbity, co pozwoli na obniżenie wysokości, na której będzie się poruszał.

EagleEye wyposażony jest w teleskop optyczny firmy Scanway, który na docelowej wysokości 350 km zapewni obrazy o rozdzielczości przestrzennej ok. 1,2 m. Instrument ma dwa sensory i będzie obrazował w 4 pasmach: widzialnych RGB oraz bliskiej podczerwieni. Pozyskane zdjęcia znajdą zastosowanie w rolnictwie, planowaniu przestrzennym oraz działaniach administracji publicznej.

Na ten moment z powodzeniem zrealizowano pierwszy etap misji, czyli wyniesienie na orbitę, separację od rakiety oraz stabilizację i nawiązanie kontaktu. W kolejnych miesiącach odbędzie się testowanie komponentów satelity, sprawdzenie i kalibracja teleskopu oraz uruchomienie i test silnika jonowego. Trzeci etap to już właściwe działanie – najpierw obserwacje z niskiej orbity okołoziemskiej, a docelowo z bardzo niskiej orbity (VLEO – ang. Very Low Earth Orbit), co ma zapewnić lepszą jakość obrazowania Ziemi.

Projekt został zrealizowany przez konsorcjum w składzie:
• Creotech Instruments SA (lider projektu) – przeprowadzenie całej misji, tj. przygotowanie platformy satelitarnej HyperSat oraz jej elementów składowych, integracja satelity, wyniesienie na orbitę okołoziemską we współpracy z firmą ExoLaunch (operatorem integracji SpaceX);
• Scanway SA – przygotowanie i dostarczenie teleskopu optycznego dla satelity;
• Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (partner naukowy) – opracowanie komputera.

Źródło: Creotech, OH


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Testy skanera SPL w Kopenhadze
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama