Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-06-21| GIS, Firma

Prawie 100 mln zł dofinansowania na platformę danych przestrzennych

Projekt „Gateway” polskiej firmy CloudFerro, którego celem jest stworzenie spójnej platformy do wymiany, przechowywania i przetwarzania danych przestrzennych, uzyskał blisko 97 mln zł (22 mln euro) dofinansowania ze środków Krajowego Planu Odbudowy.


Prawie 100 mln zł dofinansowania na platformę danych przestrzennych

19 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca realizację czterech projektów z zakresu infrastruktury i technologii chmurowych, wybranych do dofinansowania w ramach konkursu KPO IPCEI CIS (Important Project of Common European Interest on Next Generation Cloud Infrastructure and Services, czyli ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania w zakresie infrastruktury i usług chmurowych nowej generacji). Konkurs realizowany jest przez NCBR ze środków Krajowego Planu Odbudowy, a za inwestycję odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Jednym ze wspartych projektów jest „Gateway” firmy CloudFerro. Powstał on w odpowiedzi na ogromny wzrost ilości danych generowanych w ostatnich latach. Jego celem jest stworzenie spójnej platformy do wymiany, przechowywania i przetwarzania danych, która ułatwi wymianę i integrację danych przestrzennych przy zachowaniu niezbędnej kontroli i bezpieczeństwa. Propozycja spółki zakłada wykorzystanie nowatorskiego, rozproszonego podejścia do operacji i dostarczania usług chmurowych. Rozwiązanie to ma zapewnić użytkownikom efektywne korzystanie z zasobów bez ograniczeń lokalizacyjnych.

– Naszym celem jest zbudowanie największego w Europie zbioru danych przestrzennych opartego na usługach chmury obliczeniowej nowej generacji, z którego będą mogli korzystać zarówno urzędnicy administracji publicznej, jak i firmy komercyjne w całej Europie – tłumaczy prezes CloudFerro dr Maciej Krzyżanowski. – Jednym z projektów w ramach Gateway jest na przykład przygotowanie zestawu usług pod zarządzanie inteligentnym miastem – dodaje.

CloudFerro w ramach projektu „Gateway” do 2026 r. zbuduje 6 połączonych ze sobą repozytoriów danych przestrzennych i 22 połączone klastry obliczeniowe o pojemności 50 petabajtów. Wypełni je ponad 300 kolekcjami danych i zaproponuje 10 pilotażowych aplikacji. Wedle szacunków, do tego czasu z repozytorium będzie korzystało aż 10 tysięcy użytkowników. Ponadto, aby zapewnić szeroki dostęp do osiągnięć przedsięwzięcia, firma zobowiązuje się do sfinansowania badań naukowych na poziomie rozpraw doktorskich. Prace nad projektem podzielono na dwie fazy: pierwsza obejmie badania, rozwój i innowacje, natomiast druga przewiduje wdrożenie przemysłowe.
Całkowita wartość trzyletniego projektu wyniesie 28 mln euro.

Źródło: NCBR, CloudFerro


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS