Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-22| Geodezja, GIS, Edukacja

Na PW oficjalnie ruszyło centrum CENAGIS

– Jestem pełen podziwu, że na Wydziale Geodezji i Kartografii PW powstał tak śmiały i wizjonerski projekt – mówił rektor Politechniki Warszawskiej prof. Krzysztof Zaręba podczas oficjalnego otwarcia Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych CENAGIS.


Na PW oficjalnie ruszyło centrum CENAGIS <br />
Sesja główna w CZIiTT PW, przemawia kierownik projektu dr hab. Dariusz Gotlib
Sesja główna w CZIiTT PW, przemawia kierownik projektu dr hab. Dariusz Gotlib
Na PW oficjalnie ruszyło centrum CENAGIS <br />
Rektor PW prof. Krzysztof Zaręba
Rektor PW prof. Krzysztof Zaręba
Na PW oficjalnie ruszyło centrum CENAGIS <br />
Otwarcie laboratoriów w Józefosławiu. Od lewej dr hab. Dariusz Gotlib, prorektor PW prof. Adam Woźniak, Anna Gręda z MJWPU, dziekan WGiK PW dr hab. Janusz Walo oraz burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz
Otwarcie laboratoriów w Józefosławiu. Od lewej dr hab. Dariusz Gotlib, prorektor PW prof. Adam Woźniak, Anna Gręda z MJWPU, dziekan WGiK PW dr hab. Janusz Walo oraz burmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz

Wczoraj (21 czerwca) odbyła się konferencja podsumowująca realizowany na WGiK PW projekt pt. „Centrum Naukowych Analiz Geoprzestrzennych, Obliczeń Satelitarnych wraz z laboratoriami testowania/certyfikacji produktów geomatycznych (CENAGIS)”.

Jak przypomniał dr hab. inż. Dariusz Gotlib, kierownik projektu CENAGIS, koncepcja centrum została opracowana już na początku 2014 r. CENAGIS miał wychodzić naprzeciw nowym wyzwaniom w zakresie geoinformacji, wzmocnić współpracę między WGiK PW a innymi jednostki naukowymi oraz firmami, a także wykorzystywać potencjał Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego w Józefosławiu. Przez kolejnych kilka lat trwała procedura wnioskowania i oceny, która zakończyła się w 2018 r. podpisaniem umowy na dofinansowanie projektu w ramach RPO Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020. Głównymi partnerami komercyjnymi na etapie budowy centrum były firmy: OPEGIEKA Elbląg, Hexagon i CloudFerro. Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 26 mln zł, a kwota dotacji – ponad 18 mln zł.

Podczas wczorajszej uroczystości dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych (MJWPU) Mariusz Frankowski oraz przedstawiciel Komisji Europejskiej Bartłomiej Balcerzyk podkreślali, że wspomniane wyżej środki zostały bardzo dobrze wydane. Mogą o tym świadczyć liczne projekty realizowane w CENAGIS już w czasie testowym trwającym od 2022 r. Wśród nich są m.in. przedsięwzięcia z wiązane z: narzędziami AI do wykrywania elementów budowlanych oraz zmian na placu budowy, doskonaleniem metod akwizycji i przetwarzania danych teledetekcyjnych z UAV, badaniami w zakresie terratransformacji Marsa czy optymalizacją analiz geoprzestrzennych z wykorzystaniem cyberinfrastruktury danych przestrzennych.

CENAGIS to centrum obliczeniowe do analityki danych o charakterze geoprzestrzennym. Bazuje ono na zaawansowanej infrastrukturze informatycznej pozwalającej na prowadzenie analiz geoprzetrzennych oraz obliczeń satelitarnych, a także na laboratoriach specjalistycznych. Infrastruktura informatyczna umiejscowiona jest w Gmachu Głównym PW (klaster MERCATOR) oraz w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu (klaster ROMER).

Na CENAGIS składają się cztery zasadnicze komponenty.
1. Podsystem Wirtualizacji – jest to zestaw oprogramowania dostarczający jednolite środowisko do uruchamiania maszyn wirtualnych zarówno na potrzeby udostępniania użytkownikom wirtualnych desktopów (Usługa VDI), jak i udostępniania zasobów pod specjalistyczne usługi analityczne publikowane na platformie CENAGIS.
2. Podsystem Analiz Big Data – jest to zestaw sprzętu i oprogramowania tworzący jednolite środowisko umożliwiający przetwarzanie danych na dużą skalę i prowadzenie badań dla obszaru całego kraju. Na podsystem składają się zasoby 30 serwerów, które dla użytkowników udostępniają łącznie 1800 vCPU oraz 11 TB pamięci RAM. Do obliczeń w oparciu o GPU przeznaczonych jest 60 kart NVIDIA Tesla T4.
3. Repozytorium Danych Przestrzennych – wektorowych, rastrowych oraz chmur punktów ze skanowania laserowego dostępnych w spójnym środowisku.
4. Laboratoria powstałe w Ośrodku Naukowo-Dydaktycznym w Józefosławiu:
• laboratorium kalibracji skanerów laserowych i kamer cyfrowych,
• laboratorium testowania odbiorników GNSS,
• laboratorium przetwarzania i integracji wielosensorowych danych lotniczych u satelitarnych (2D i 3D),
• laboratorium wzorcowania parametrów dalmierzy optoelektronicznych,
• laboratorium testowania aplikacji nawigacyjnych i lokalizacyjnych,
• pola testowe UAV.

Po sesji głównej i technicznych, które odbyły się w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW, uczestnicy wczorajszej uroczystości udali się do OND w Józefosławiu, gdzie mogli obejrzeć nowe laboratoria, a nawet przetestować niektóre dostępne urządzenia (fot. poniżej).

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS