Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-10-24| Geodezja, Mapy, Prawo

Tworzenie baz GESUT i BDOT500 w powiatach

1 października br. – równo rok po wejściu w życie zmiany w Pgik wydłużającej o dwanaście miesięcy (do 31 grudnia 2024 r.) możliwość prowadzenia mapy zasadniczej na starych zasadach – wystąpiliśmy do WINGiK-ów z pytaniami, jak przebiega tworzenie baz danych w powiatach i czy są takie, które nie zdołają wypełnić ustawowego obowiązku do końca tego roku. Nim jednak otrzymaliśmy wszystkie odpowiedzi, ukazał się projekt nowelizacji Pgik zakładający wydłużenie wspomnianego wyżej terminu o kolejne trzy lata.


Tworzenie baz GESUT i BDOT500 w powiatach <br />
Fot. Geoportal.gov.pl
Fot. Geoportal.gov.pl

W uzasadnieniu tego projektu znalazła się informacja (pozyskana przez GGK od WINGiK-ów), że na dzień 12 czerwca 2024 r. bazy danych zostały utworzone w pełni w 232 powiatach, w tym:
• EGiB – w 325 powiatach,
• GESUT – w 265 powiatach,
• BDOT500 – w 275 powiatach;
• szczegółowych osnów geodezyjnych – w 377 powiatach.

Teraz niektóre z tych liczb możemy porównać z wartościami uzyskanymi po przeanalizowaniu odpowiedzi z wszystkich szesnastu inspekcji (można je pobrać poniżej).

We wnioskach, które wystosowaliśmy do WNGiK-ów, zwróciliśmy się o:
1) Udostępnienie listy powiatów, które według wiedzy WINGiK-a prowadzą jeszcze mapę zasadniczą na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
2) Wskazanie, które z powiatów znajdujących się na liście z pytania nr 1 potwierdziły, że założą bazy BDOT500 i GESUT w przewidzianym w art. 53b ust. 2 Pgik terminie, czyli do 31 grudnia 2024 roku.

Z odpowiedzi na pytanie nr 2 wynika, że bazy GESUT w terminie do 31 grudnia br. nie zdążyłoby założyć zaledwie 13 powiatów, a BDOT500 – 15. Oczywiście teraz, gdy bardzo prawdopodobne jest wydłużenie terminu, prace w wielu powiatach dotyczące tworzenia baz mogą ulec wyhamowaniu.

Ponadto – wykorzystując dostępne od września br. na Geoportalu zweryfikowane formularze statystyczne „GUGiK – Sprawozdanie o powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym” (stan na 31 grudnia 2023 r.) – postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądało pokrycie bazami GESUT i BDOT500 na koniec zeszłego roku. Prezentują to mapy poniżej. Jak wynika z tych dokumentów, pełnym pokryciem bazą GESUT na dzień 31 grudnia 2023 r. mogło pochwalić się 257 powiatów, a bazą BDOT500 – również 257. Natomiast odpowiednio 37 i 30 powiatów nie miało wówczas w ogóle założonych baz.
Odpowiedzi wojewódzkich inspekcji na pytania Geoforum.pl: dolnośląskiej, kujawsko-pomorskiej, lubelskiej, lubuskiej, łódzkiej, małopolskiej, mazowieckiej, opolskiej, podkarpackiej, podlaskiej, pomorskiej, śląskiej, świętokrzyskiej, warmińsko-mazurskiej, wielkopolskiej, zachodniopomorskiej.

Redakcja Geoforum.pl


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS