|2024-09-18|
Geodezja
Sprawozdania statystyczne za rok 2023 w końcu dostępne
Po wielu w miesiącach oczekiwania z serwisu Geoportal.gov.pl można już pobierać prawie wszystkie zweryfikowane sprawozdania statystyczne o powiatowym zasobie – stan na 31 grudnia 2023 r. (grupa warstw „Specjalistyczne informacje geodezyjne” – „Sprawozdanie o PZGiK”).
Przypomnijmy, że sprawa dotyczy formularzy statystycznych „GUGiK – Sprawozdanie o powiatowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym” (stan na 31 grudnia 2023 r.), które do 31 marca br. powiaty miały przekazać do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Po tym, jak poprosiliśmy GUGiK o udostępnienie tych danych, urząd najpierw wydłużył nam termin udzielenia odpowiedzi do 2 miesięcy, a następnie, 4 czerwca br., udostępnił paczkę danych z adnotacją, że „sprawozdania te są nadal weryfikowane”. Na swojej stronie poinformował zaś, że zweryfikowane formularze będą publikowane w serwisie Geoportal.gov.pl.
Ze względu na brak zauważanych zmian w liczbie dostępnych w Geoportal.gov.pl sprawozdań 22 sierpnia br. zwróciliśmy się do GUGiK-u z następującymi pytaniami: 1. Czy już wszystkie sprawozdania zostały zweryfikowane? 2. Jeśli tak – kiedy brakujące sprawozdania zostaną opublikowane w serwisie Geoportal.gov.pl? 3. Jeśli nie – ile sprawozdań pozostaje w weryfikacji, jak długo mogą jeszcze potrwać prace nad ich weryfikacją i kiedy zostaną opublikowane w serwisie Geoportal.gov.pl? W odpowiedzi urząd zapewnił nas, że do 20 września br. wszystkie sprawozdania pojawią się w serwisie.
Jest na to duża szansa, ponieważ dziś (18 września) w Geoportalu brakuje już tylko jednego sprawozdania – z powiatu słubickiego.
Potrzeba było zatem pół roku, aby zweryfikować dane uzyskane od powiatów. Jeśli jednak dane statystyczne opisujące geodezję w powiatach miałyby być przydatne, to powinny być możliwe do wykorzystania znacznie wcześniej. Gdy pokrótce przeanalizowaliśmy sprawozdania uzyskane w czerwcu br., od razu rzuciło nam się w oczy, że powiaty mają problem z prawidłową interpretacją pytań, co skutkuje podawaniem błędnych wartości. Może warto wyciągnąć z tego wnioski i zmodyfikować formularz tak, aby stało się jasne, czy powiat ma podać np. liczbę wszystkich transakcji wprowadzonych do bazy RCN czy też jedynie transakcji dodanych w 2023 roku.
Na koniec chcielibyśmy jeszcze wspomnieć, że o omawiane tu sprawozdania wystąpiliśmy nie tylko do GUGiK-u, ale też do wszystkich powiatów. Spośród 380 starostw i urzędów miast tylko Urząd Miasta Lublin odmówił nam udostępnienia formularza, gdyż „po dokonaniu analizy wnioskowanych informacji, organ doszedł do przekonania, że udostępnienie informacji podlega ograniczeniu ze względu na inną tajemnicę ustawowo chronioną (tj. tajemnicę statystyczną)”. Ciekawe zatem, jak włodarze Lublina zareagują na publikację GUGiK-u…
Redakcja Geoforum.pl
|