Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-10-22| Geodezja, Prawo

NSA o przyjęciu operatów technicznych do PZGiK

Czynność przyjęcia dokumentacji kartograficznej do PZGiK nie mieści się w kategorii spraw podlegających zaskarżeniu do sądu administracyjnego – rozstrzygnął NSA, oddalając skargę kasacyjną w przedmiocie przyjęcia do zasobu operatów technicznych.


NSA o przyjęciu operatów technicznych do PZGiK

Skarżąca wskazała m.in., że przyjęcie operatu do zasobu skutkowało zmianą treści i przedmiotu prawa własności poprzez ustalenie przebiegu granic i wyznaczenie punktów granicznych nieruchomości stanowiącej jej własność. Sąd I instancji uznał, że zaskarżona czynność nie mieści się w katalogu form działania administracji zaskarżalnych do sądu administracyjnego, wobec czego skarga jest niedopuszczalna.

NSA zgodził się z tym rozstrzygnięciem. W uzasadnieniu sąd podkreślił, że dokumentacja geodezyjna stanowi opracowanie techniczne. Po złożeniu przez geodetę wniosku o przyjęcie operatu geodezyjnego do PZGiK organ prowadzący zasób dokonuje oceny takiego opracowania w trybie przewidzianym przepisami rozporządzenia w sprawie organizacji i trybu prowadzenia państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego z 2001 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, na podstawie którego zostało wydane ww. rozporządzenie, nie przewiduje natomiast wydawania decyzji administracyjnej w przedmiocie włączenia albo odmowy włączenia dokumentacji do zasobu geodezyjnego. Działania te nie stanowią również aktów ani czynności, gdyż nie dotyczą bezpośrednio uprawnień ani obowiązków skarżącego wynikających z przepisu prawa.

Ponadto czynność przyjęcia operatu technicznego do PZGiK, z punktu widzenia prawa własności czy sposobu jego wykonywania, niczego autorytatywnie nie przesądza. Czynność ta nie zamyka ani w żaden sposób nie ogranicza właścicielowi prawnych możliwości dochodzenia ustalenia zasięgu przysługującego mu prawa własności – w tym granic przedmiotowej nieruchomości.

Orzeczenie I OSK 1566/24 jest prawomocne.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS