|2024-09-02|
GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie
Prof. Bogusz prorektorem WAT
Rektor-Komendant WAT gen. bryg. prof. Przemysław Wachulak wręczył 29 sierpnia 2024 r. akty powołania dwóm nowym prorektorom Wojskowej Akademii Technicznej na kadencję 2024–2028. Wśród nich znalazł się prof. dr hab. inż. Janusz Bogusz, który od dziś (2 września) zaczął pełnić funkcję prorektora ds. naukowych.
Janusz Bogusz jest absolwentem Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, gdzie obronił rozprawę doktorską i otrzymał indywidualne oraz zespołowe nagrody Rektora PW. Habilitację uzyskał na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W latach 2000–2009 był pracownikiem naukowym WGiK PW, obecnie zaś jest profesorem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, gdzie pracuje od 2009 roku.
Prof. Bogusz specjalizuje się w geodezji fizycznej i geodynamice, jest ekspertem dyscypliny inżynieria lądowa, geodezja i transport. Był wielokrotnie honorowany nagrodami Rektora WAT za osiągnięcia naukowe, prace naukowo-badawcze lub działalność organizacyjną oraz wyróżniającą ocenę nauczyciela akademickiego; otrzymał też stypendium Rektora-Komendanta WAT za wyróżniający dorobek publikacyjny.
Na dorobek naukowy profesora składa się kilkanaście publikacji samodzielnych oraz ponad 160 we współautorstwie. Jest recenzentem Narodowego Centrum Nauki i w renomowanych czasopismach naukowych z zakresu geodezji i geofizyki, a także ekspertem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Latvian Council of Science.
W macierzystej uczelni pełnił obowiązki członka Senatu, prodziekana ds. nauki i rozwoju Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT, członka i zastępcy przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej „inżynieria lądowa, geodezja i transport”, członka Rady Bibliotecznej i Rady Wydawniczej Biuletynu WAT. Należy również do Rady Szkoły Doktorskiej WAT.
Wypromował trzech doktorów, ponad 30 magistrów oraz ponad 20 inżynierów, przewodniczył 18 komisjom doktorskim. Kierował lub aktualnie kieruje 8 projektami badawczymi, w tym dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Został odznaczony przez ministra obrony narodowej brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju” i brązowym medalem „Siły zbrojne w służbie ojczyzny”. Otrzymał również medal „Za Zasługi dla Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu”.
Obecnie jest członkiem Rady Doskonałości Naukowej oraz Zespołu doradczego do spraw infrastruktury badawczej przy Ministrze Nauki; w przeszłości zasiadał również w Państwowej Radzie Geodezyjnej i Kartograficznej. W latach 2019–2023 pełnił funkcję prezydenta Komisji 3. (Earth Rotation and Geodynamics) Międzynarodowej Asocjacji Geodezji, której jest honorowym członkiem.
Źródło: WAT
|