Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2023-10-10| Geodezja, Edukacja, Ludzie, Instytucje

Geodeta w Radzie Doskonałości Naukowej

Poznaliśmy skład Rady Doskonałości Naukowej na kadencję 2024–2027. Jednym z jej członków został prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.


Geodeta w Radzie Doskonałości Naukowej

Przypomnijmy, że RDN – która w 2019 r. zastąpiła Centralną Komisję ds. Stopni i Tytułów – działa na rzecz zapewnienia rozwoju kadry naukowej zgodnie z najwyższymi standardami jakości działalności naukowej wymaganymi do uzyskania stopni naukowych, stopni w zakresie sztuki i tytułu profesora.

W odbywających się we wrześniu za pośrednictwem systemu elektronicznego wyborach członków RDN wzięło udział 17 456 osób spośród 22 682 uprawnionych. O mandat ubiegało się 478 naukowców. W wyniku wyborów w Radzie zasiądzie 169 badaczy reprezentujących 55 dyscyplin w 10 dziedzinach nauki.
Prof. Janusz Bogusz jest jednym z trzech naukowców reprezentujących dziedzinę inżynieria lądowa, geodezja i transport. Pozostali to prof. Dariusz Pyza (specjalista w zakresie transportu) oraz prof. Piotr Woyciechowski (specjalista w zakresie budownictwa).
Kadencja nowych członków rozpocznie się 1 stycznia.
Przypomnijmy, że w kadencji 2019–2023 w RDN nie zasiadał żaden geodeta.

Janusz Bogusz ukończył jednolite studia magisterskie na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej na specjalności geodezyjne pomiary podstawowe (1995). Na tym samym wydziale 5 lat później obronił rozprawę doktorską pt. „Badanie wpływu atmosfery na wyniki obserwacji grawimetrycznych pływów ziemskich” napisaną pod kierunkiem prof. Tadeusza Chojnickiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2012 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim za cykl publikacji pt. „Zastosowanie krótko-czasowych rozwiązań GPS do badania rezydualnych zmian deformacyjnych o charakterze dynamicznym w częstotliwościach pływowych”. W grudniu 2017 r. odebrał nominację profesorską z rąk prezydenta RP.
W latach 2001–2009 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, początkowo ds. dydaktycznych, następnie ds. Obserwatorium w Józefosławiu. Od 2009 r. jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i pełni funkcje prodziekana ds. nauki i rozwoju WILiG WAT oraz zastępcy przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej „Inżynieria Lądowa, Geodezja i Transport” WAT.

Janusz Bogusz jest specjalistą w zakresie geodezji fizycznej i geodynamiki. Brał udział w ponad 70 zagranicznych i 30 krajowych sympozjach naukowych. Kierował 9 projektami badawczymi przyznanymi w drodze konkursów głównie z puli Komitetu Badań Naukowych oraz Narodowego Centrum Nauki, w 21 uczestniczył jako główny wykonawca lub wykonawca. Ponadto jest członkiem Komitetu Geodezji PAN (pełni funkcję przewodniczącego sekcji „Geodezja i Geodynamika”).
W 2015 r. został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w 2019 roku brązowym medalem „Siły zbrojne w służbie ojczyzny”.
W 2019 roku w międzynarodowym głosowaniu przedstawicieli wszystkich państw członkowskich został wybrany na prezydenta Komisji 3. Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (Commission 3. „Earth Rotation and Geodynamics” of the International Association of Geodesy), stając się jednocześnie członkiem ścisłego, 11-osobowego grona władz IAG na kadencję 2019-2023.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama