Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-05| GNSS, Geodezja, Edukacja, Ludzie

Nagroda im. prof. Barana dla prof. Janusza Bogusza

Laureatem VII edycji Konkursu o Nagrodę im. prof. Lubomira Włodzimierza Barana został prof. Janusz Bogusz z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Konkurs organizowany jest przez Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie.


Nagroda im. prof. Barana dla prof. Janusza Bogusza <br />
Fot. ze zbiorów Janusza Bogusza
Fot. ze zbiorów Janusza Bogusza

Janusz Bogusz ukończył jednolite studia magisterskie na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej na specjalności geodezyjne pomiary podstawowe (1995), praca magisterska napisana pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Jerzego Rogowskiego dotyczyła nawigacji satelitarnej. Na tym samym wydziale 5 lat później obronił rozprawę doktorską pt. „Badanie wpływu atmosfery na wyniki obserwacji grawimetrycznych pływów ziemskich” napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. Tadeusza Chojnickiego z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Stopień naukowy doktora habilitowanego uzyskał w 2012 r. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim za cykl publikacji pt. „Zastosowanie krótko-czasowych rozwiązań GPS do badania rezydualnych zmian deformacyjnych o charakterze dynamicznym w częstotliwościach pływowych”. W grudniu 2017 r. odebrał nominację profesorską z rąk prezydenta RP.
W latach 2001-2009 był pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Geodezji i Kartografii PW. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Geodezji Wyższej i Astronomii Geodezyjnej, początkowo ds. dydaktycznych, następnie ds. Obserwatorium w Józefosławiu. Od 2009 r. jest pracownikiem Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie zatrudniony jest na stanowisku profesora w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych i pełni funkcje prodziekana ds. nauki i rozwoju WILiG WAT oraz zastępcy przewodniczącego Rady Dyscypliny Naukowej „Inżynieria Lądowa i Transport” WAT. Jest również senatorem Akademii oraz członkiem Rady Bibliotecznej WAT.

Janusz Bogusz jest specjalistą w zakresie geodezji fizycznej i geodynamiki. W latach 1995-2009 był odpowiedzialny za funkcjonowanie laboratorium pływowego w Astronomiczno-Geodezyjnym Obserwatorium w Józefosławiu. Jest laureatem 2 nagród indywidualnych i 4 zespołowych rektora PW oraz 3 nagród zespołowych rektora WAT za osiągnięcia naukowe, prace naukowo-badawcze lub działalność organizacyjną. W 2018 decyzją Rektora został odznaczony „Odznaką pamiątkową WAT”, jest wielokrotnym laureatem stypendium Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej za wyróżniający dorobek publikacyjny. Był promotorem w trzech przewodach doktorskich (wszystkie wyróżnione), a ponadto opiekunem ponad 30 prac magisterskich oraz ponad 20 inżynierskich. Prowadzi zajęcia dydaktyczne z przedmiotów: geodezja fizyczna i grawimetria geodezyjna, geodynamika oraz układy odniesienia w geodezji (zarówno dla studentów polskich, jak i zagranicznych w ramach programu „Erasmus+” Komisji Europejskiej).

Brał udział w ponad 70 zagranicznych i 30 krajowych sympozjach naukowych. Tę część jego działalności podsumowuje ponad 180 prezentacji przedstawionych głównie w języku angielskim. Jego dorobek naukowy to 13 publikacji samodzielnych oraz ponad 150 we współautorstwie, ogromna większość w języku angielskim, głównie w pismach wyróżnionych w Journal Citation Reports. Kierował 9 projektami badawczymi przyznanymi w drodze konkursów głównie z puli Komitetu Badań Naukowych oraz Narodowego Centrum Nauki, w 21 uczestniczył jako główny wykonawca lub wykonawca. Ponadto jest członkiem Komitetu Geodezji PAN (pełni funkcję przewodniczącego sekcji „Geodezja i Geodynamika”) oraz Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej.
W 2015 r. został odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem „Za zasługi dla obronności kraju”, a w 2019 roku brązowym medalem „Siły zbrojne w służbie ojczyzny”.
W 2019 roku w międzynarodowym głosowaniu przedstawicieli wszystkich państw członkowskich został wybrany na prezydenta Komisji 3. Międzynarodowej Asocjacji Geodezji (Commission 3. „Earth Rotation and Geodynamics” of the International Association of Geodesy), stając się jednocześnie członkiem ścisłego, 11-osobowego grona władz IAG na kadencję 2019-2023.

Nagroda im. prof. Barana ma na celu popularyzację wybitnych osiągnięć naukowych i badawczych w dyscyplinie geodezja i kartografia oraz podtrzymywanie pamięci o związanym z UWM profesorze Lubomirze Włodzimierzu Baranie – wybitnym polskim geodecie i uczonym, a także jego dorobku naukowym. Nagroda przyznawana jest co roku w drodze konkursu, a jej wysokość w VII edycji wyniosła 10 tys. zł.

Laureaci poprzednich edycji to:
• I – prof. Aleksander Brzeziński z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej,
• II – prof. Dorota Grejner-Brzezińska, dziekan Wydziału Civil, Environmental and Geodetic Engineering na Ohio State University (USA) oraz prezydent amerykańskiego Instytutu Nawigacji (ION),
• III – dr hab. inż. Witold Rohm z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu,
• IV – prof. Wiesław Kosek z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie,
• V – prof. Mariusz Figurski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej.
• VI – prof. Krzysztof Sośnica z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Źródło: WAT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS