Podkomisja zajmie się integracją technik geodezji kosmicznej i satelitarnej oraz odpowie na nowe wyzwania stojące przed geodezją w przyszłości – w szczególności oferowanych przez misje GENESIS i Moonlight.
Jako przewodniczący prof. Sośnica utworzył trzy międzynarodowe grupy robocze, które zajmą się różnymi aspektami geodezji satelitarnej:
• GENESIS (przewodniczący prof. Johannes Boehm z Politechniki w Wiedniu) – nastawiona na przygotowanie się do misji satelitarnej ESA, która zintegruje po raz pierwszy wszystkie 4 techniki geodezyjne na pokładzie jednego satelity;
• Atmospheric ties (Powiązania atmosferyczne, przewodniczący dr Jungang Wang z GFZ w Poczdamie) – nastawiona na poprawę spójności efektów atmosferycznych (troposferycznych i jonosferycznych) w geodezji satelitarnej i kosmicznej;
• Lunar reference frames (Księżycowe układy odniesienia, przewodnicząca prof. Agnes Fienga z Obserwatorium Paryskiego) – nastawiona na poprawę spójności ziemskich i księżycowych układów odniesienia i systemów czasu dla przyszłych obserwacji geodezyjnych i misji księżycowych.
Więcej szczegółowych informacji na temat nowych grup roboczych można znaleźć na stronie Międzynarodowej Asocjacji Geodezji.
Krzysztof Sośnica otrzymał również nominację do Rady Zarządzającej (Governing Board) Międzynarodowej Służby Pomiarów Laserowych do Sztucznych Satelitów i Księżyca (ILRS, NASA). Wcześniej był członkiem tego gremium z wyboru, teraz natomiast został desygnowany jako jeden z członków z urzędu (ex-officio), będąc reprezentantem Międzynarodowej Asocjacji Geodezji w tej służbie. Więcej informacji dostępnych jest na stronie ILRS.
Więcej o prof. Krzysztofie Sośnicy można przeczytać w wywiadzie opublikowanych na łamach GEODETY.