Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-04| Geodezja, Sprzęt

Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru

W Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra przeprowadzono eksperyment, którego celem było określenie, jak znaczącym zaburzeniem grawitacyjnym dla prowadzonych pomiarów mogą być goście zwiedzający obiekt.


Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru <br />
Grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru <br />
Wyniki pomiarów, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Wyniki pomiarów, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
W badaniu, przeprowadzonym przez kierownika Obserwatorium dr. inż. Przemysława Dykowskiego, wzięli udział uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. W ramach eksperymentu udali się oni do pomieszczenia nad grawimetrem nadprzewodnikowym iGrav. Jest to jedyne takie urządzenie w Polsce, należące do najdokładniejszych grawimetrów na świecie.

UrzÄ…dzenie zarejestrowaÅ‚o zmianÄ™ przyÅ›pieszenia grawitacyjnego z wartoÅ›ci 9,812504350 m/s2 na wartość 9,812504342 m/s2 (spadek o okoÅ‚o 0,000000008 m/s2, czyli 8 nm/s2 – nanometrów na sekundÄ™ do kwadratu). Zmiana wynikaÅ‚a z obecnoÅ›ci goÅ›ci zarówno w pozycji stojÄ…cej, jak i klÄ™czÄ…cej (co jest widoczne na rysunku) i pozwoliÅ‚a oszacować kolektywnÄ… masÄ™ (zaburzajÄ…cÄ…) 17 osób, która wedÅ‚ug urzÄ…dzenia wyniosÅ‚a 1338 kg. DrugÄ… część eksperymentu (walidacjÄ™) stanowiÅ‚y anonimowe deklaracje wagi uczestników, które zsumowaÅ‚y siÄ™ do 1320 kg. Różnica w szacunkach na poziomie 18 kg pozwala uznać eksperyment za udany.

Źródło: Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, dr inż. Przemysław Dykowski


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mobilne skanowanie na Motławie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS