Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-04| Geodezja, Sprzęt

Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru

W Obserwatorium Geodezyjno-Geofizycznym Borowa Góra przeprowadzono eksperyment, którego celem było określenie, jak znaczącym zaburzeniem grawitacyjnym dla prowadzonych pomiarów mogą być goście zwiedzający obiekt.


Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru <br />
Grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Grawimetr nadprzewodnikowy iGrav-027, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Eksperyment z wykorzystaniem grawimetru <br />
Wyniki pomiarów, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
Wyniki pomiarów, źródło: dr inż. Przemysław Dykowski
W badaniu, przeprowadzonym przez kierownika Obserwatorium dr. inż. Przemysława Dykowskiego, wzięli udział uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez Izbę Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku. W ramach eksperymentu udali się oni do pomieszczenia nad grawimetrem nadprzewodnikowym iGrav. Jest to jedyne takie urządzenie w Polsce, należące do najdokładniejszych grawimetrów na świecie.

Urządzenie zarejestrowało zmianę przyśpieszenia grawitacyjnego z wartości 9,812504350 m/s2 na wartość 9,812504342 m/s2 (spadek o około 0,000000008 m/s2, czyli 8 nm/s2 – nanometrów na sekundę do kwadratu). Zmiana wynikała z obecności gości zarówno w pozycji stojącej, jak i klęczącej (co jest widoczne na rysunku) i pozwoliła oszacować kolektywną masę (zaburzającą) 17 osób, która według urządzenia wyniosła 1338 kg. Drugą część eksperymentu (walidację) stanowiły anonimowe deklaracje wagi uczestników, które zsumowały się do 1320 kg. Różnica w szacunkach na poziomie 18 kg pozwala uznać eksperyment za udany.

Źródło: Izba Pamięci i Tradycji Rybackich w Serocku, dr inż. Przemysław Dykowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS