Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-21| Geodezja

IGiK prowadził pomiary absolutne przyśpieszenia siły ciężkości na Słowacji

W okresie od maja do listopada br. Instytut Geodezji i Kartografii podjął współpracę ze Słowackim Instytutem Geodezji i Kartografii (GKU) w zakresie absolutnych pomiarów przyśpieszenia siły ciężkości na słowackiej osnowie grawimetrycznej.


IGiK prowadził pomiary absolutne przyśpieszenia siły ciężkości na Słowacji <br />
Grawimetr absolutny A10-020 na punktach słowackiej osnowy grawimetrycznej (fot. Przemysław Dykowski)
Grawimetr absolutny A10-020 na punktach słowackiej osnowy grawimetrycznej (fot. Przemysław Dykowski)
IGiK prowadził pomiary absolutne przyśpieszenia siły ciężkości na Słowacji <br />
Pomiary absolutne przyśpieszenia siły ciężkości wykonane przez IGiK w latach 2009?2023. Prace na Słowacji oznaczone kolorem zielonym
Pomiary absolutne przyśpieszenia siły ciężkości wykonane przez IGiK w latach 2009?2023. Prace na Słowacji oznaczone kolorem zielonym

W ramach współpracy wykonane zostały dwie kampanie pomiarowe: w czerwcu przez dr. inż. Przemysława Dykowskiego i we wrześniu przez dr. Marcina Sękowskiego. Łącznie absolutne pomiary przyśpieszenia siły ciężkości zostały wykonane z wykorzystaniem grawimetru absolutnego A10-020 na 46 punktach. Kampanie pomiarowe zostały wykonane z asystą i wsparciem pracowników GKU: mgr. inż. Martina Borovsky’ego i dr. inż. Branislava Droscaka.

Prace prowadzone na Słowacji stanowią kontynuację doświadczeń IGiK zdobywanych w Europie od 2009 roku. W sumie IGiK wykonał pomiary na ponad 450 punktach osnów grawimetrycznych. Wyniki zostały opracowane zgodnie z konwencjami IGRS2020 – otrzymane wartości przyśpieszenia siły ciężkości są spójne z Międzynarodowym Ziemskim Układem Odniesienia Grawimetrycznego ITGRF.

TUTAJ znajduje się timelapse z wykonania pomiaru na jednym z punktów osnowy grawimetrycznej na Słowacji.

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS