Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-07-04 | Teledetekcja, Sprzęt, Software

Nowe usługi w Krajowym Systemie Informacji Dronowej

30 czerwca br. w Krajowym Systemie Informacji Dronowej uruchomiono nowe usługi dotyczące bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w ramach projektu realizowanego przez PAŻP we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury.


Ilustracja: Nowe usługi w Krajowym Systemie Informacji Dronowej
„Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę – Kreator misji KSID” pozwala na planowanie lotów BSP na obszarze całego kraju i umożliwia składanie planów misji VLOS i BVLOS. Wspiera użytkownika w określaniu misji zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym dostarcza informacji o wymaganiach związanych z istniejącymi ograniczeniami w przestrzeni powietrznej. Aby zacząć korzystać z systemu, konieczne jest zrealizowane szkolenia on-line dotyczącego planowania misji.

Przy okazji wdrożenia tej usługi wprowadzone zostały zmiany związane z planowaniem misji BVLOS. Wybrane plany, niewymagające manualnej weryfikacji, planowane za pośrednictwem kreatora, będą mogły być składane na minimum 6 godzin przed planowaną datą realizacji, zamiast obecnie obowiązującego wymogu 72 godz. Natomiast plany misji BVLOS wymagające weryfikacji manualnej będą mogły być składane w nowym narzędziu również ze znacznie krótszym niż obecnie wyprzedzeniem. Bezpiecznym wyprzedzeniem czasowym dla takiego planu misji jest złożenie go na 24 godz. przed planowaną datą realizacji, o ile pomiędzy złożeniem a realizacją wystąpi jeden dzień roboczy.

Usługa „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę – Trzy obszary DTM” umożliwia planowanie i wspiera realizację różnego rodzaju lotów BSP, w tym zaawansowanych operacji. Dostępna jest na trzech lokalizacjach, w wybranych obszarach gmin: Nadarzyn i Lesznowola – „DTM Nadarzyn”, Lublin i Jastków – „DTM Lublin”, oraz Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice (GZM) – „DTM Gliwice”.
Usługa stanowi innowacyjne środowisko technologiczne zapewniające m.in. wykrywanie kolizyjności oraz konfliktów planów misji z innymi złożonymi misjami. Wspiera również użytkownika w realizacji misji, zapewniając w czasie rzeczywistym monitoring trajektorii lotu niektórych BSP względem aktywowanego obszaru misji, dostarcza informacji o położeniu innego ruchu wyposażonego w urządzenia nadające informacje o lokalizacji, danych meteorologicznych czy informacji o stałych i tymczasowych lokalnych potencjalnych skupiskach ludności. Zapewnia również narzędzie SUP DTM Autonomia do koordynacji planów misji oraz na poziomie taktycznym do monitorowania sytuacji operacyjnej.

Usługa e-SORA (Ocena ryzyka operacji BSP) wspiera dwie strony procesu związanego z uzyskiwaniem zezwoleń na operacje w kategorii szczególnej. Z jednej strony pomaga użytkownikom związanym z rynkiem BSP (operatorzy, wnioskodawcy) w przeprowadzaniu procesu oceny ryzyka operacyjnego metodologią SORA oraz w uzupełnianiu dokumentacji niezbędnej do uzyskania zezwolenia na operację w kategorii szczególnej. Z drugiej strony dostarcza rozwiązania wspierające pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego w przeprowadzaniu analizy i interpretacji ryzyka wnioskowanej operacji, poprzez dostarczanie precyzyjnych, dokładnych danych pochodzących z rzetelnych źródeł.

Źródło: PANSA


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Zgłaszanie lotu BSP tylko przez DroneTower

Jutro, 15 maja, wyłączona zostanie aplikacja webowa Check-in.pansa.pl – poinformowała Polska Agencja...

Rusza Krajowy System Informacji Dronowej

Realizacja procedur związanych z rejestracją operatorów i pilotów, uzyskiwanie uprawnień pozwalających na...

Podsumowanie ruchu dronów w 2023 r.

Ośrodek Bezzałogowych Statków Powietrznych przedstawił statystyki operacji bezzałogowych statków powietrznych...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszy opis rakiety wieloczłonowej zawarł K. Siemienowicz w 1650 r. w dziele „Artis magnae Artilleriae, pars prima”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1569

1569
Holenderski kartograf Gerhard Kremer, Mercator (1512-94), wydaje mapę świata - swoje największe dzieło kartograficzne. Mapa opracowana jest w skali ok. 1:21 mln (na równiku), składa się z 18 arkuszy wykonanych w odwzorowaniu nazwanym później jego...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2