Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-04| Teledetekcja, Sprzęt, Software

Nowe usługi w Krajowym Systemie Informacji Dronowej

30 czerwca br. w Krajowym Systemie Informacji Dronowej uruchomiono nowe usługi dotyczące bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w ramach projektu realizowanego przez PAŻP we współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Ministerstwem Infrastruktury.


Nowe usługi w Krajowym Systemie Informacji Dronowej
„Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę – Kreator misji KSID” pozwala na planowanie lotów BSP na obszarze całego kraju i umożliwia składanie planów misji VLOS i BVLOS. Wspiera użytkownika w określaniu misji zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym dostarcza informacji o wymaganiach związanych z istniejącymi ograniczeniami w przestrzeni powietrznej. Aby zacząć korzystać z systemu, konieczne jest zrealizowane szkolenia on-line dotyczącego planowania misji.

Przy okazji wdrożenia tej usługi wprowadzone zostały zmiany związane z planowaniem misji BVLOS. Wybrane plany, niewymagające manualnej weryfikacji, planowane za pośrednictwem kreatora, będą mogły być składane na minimum 6 godzin przed planowaną datą realizacji, zamiast obecnie obowiązującego wymogu 72 godz. Natomiast plany misji BVLOS wymagające weryfikacji manualnej będą mogły być składane w nowym narzędziu również ze znacznie krótszym niż obecnie wyprzedzeniem. Bezpiecznym wyprzedzeniem czasowym dla takiego planu misji jest złożenie go na 24 godz. przed planowaną datą realizacji, o ile pomiędzy złożeniem a realizacją wystąpi jeden dzień roboczy.

Usługa „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę – Trzy obszary DTM” umożliwia planowanie i wspiera realizację różnego rodzaju lotów BSP, w tym zaawansowanych operacji. Dostępna jest na trzech lokalizacjach, w wybranych obszarach gmin: Nadarzyn i Lesznowola – „DTM Nadarzyn”, Lublin i Jastków – „DTM Lublin”, oraz Gliwice, Pilchowice i Sośnicowice (GZM) – „DTM Gliwice”.
Usługa stanowi innowacyjne środowisko technologiczne zapewniające m.in. wykrywanie kolizyjności oraz konfliktów planów misji z innymi złożonymi misjami. Wspiera również użytkownika w realizacji misji, zapewniając w czasie rzeczywistym monitoring trajektorii lotu niektórych BSP względem aktywowanego obszaru misji, dostarcza informacji o położeniu innego ruchu wyposażonego w urządzenia nadające informacje o lokalizacji, danych meteorologicznych czy informacji o stałych i tymczasowych lokalnych potencjalnych skupiskach ludności. Zapewnia również narzędzie SUP DTM Autonomia do koordynacji planów misji oraz na poziomie taktycznym do monitorowania sytuacji operacyjnej.

Usługa e-SORA (Ocena ryzyka operacji BSP) wspiera dwie strony procesu związanego z uzyskiwaniem zezwoleń na operacje w kategorii szczególnej. Z jednej strony pomaga użytkownikom związanym z rynkiem BSP (operatorzy, wnioskodawcy) w przeprowadzaniu procesu oceny ryzyka operacyjnego metodologią SORA oraz w uzupełnianiu dokumentacji niezbędnej do uzyskania zezwolenia na operację w kategorii szczególnej. Z drugiej strony dostarcza rozwiązania wspierające pracowników Urzędu Lotnictwa Cywilnego w przeprowadzaniu analizy i interpretacji ryzyka wnioskowanej operacji, poprzez dostarczanie precyzyjnych, dokładnych danych pochodzących z rzetelnych źródeł.

Źródło: PANSA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS